Przedszkole Samorządowe nr 79

"Konwaliowy Zakątek"

w Białymstoku

ul. Konwaliowa 8, 15 - 674 Białystok

 

MENU GŁÓWNE
 Strona główna
 O nas
 Statut
 Koncepcja
 Regulaminy
 Rekrutacja
 Kadra
 Zaj. dodatkowe
 Rada Rodziców
 Dla rodziców

 Aktualności

w budynku przedszkola

w budynku szkoły
 

 Publikacje
 Ogłoszenia
 Kontakt

 

JUBILEUSZ

25 - lecia

 

GOŚCIE
 

Jesteś naszym

gościem

 

 
autor i redaktor:
Grażyna Danielczyk

 

 

Aktualności
 
w roku szkolnym 2016/2017

 

 

 


22.06.2017r. w grupie VI „Muszelki” o godz. 15: 00 odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego 6 – latków. Zaproszeni goście: pani dyrektor, pani Bożenka, pani Basia, pani Tereska – intendentka, pani Tereska Kalmus oraz rodzice i członkowie rodzin dzieci obejrzeli program artystyczny przygotowany przez dzieci i panie Anię i Agnieszkę. Na początku pani Agnieszka z drżącym głosem przywitała zaproszonych gości i zaprosiła na występ. Program składał się z 2 części: pierwsza dotyczyła zagubienia się dzieci na wyspach Bergamutach, spotkanie kota – w tej roli wystąpiła Ula Rogowska i opowiedzenie mu i zaśpiewanie o swoim mieście i przedszkolu – Białymstoku. Druga część dotyczyła przybycia dzieci do swojego przedszkola i uroczyste zakończenie roku przedszkolnego przy dźwiękach piosenek i opowiedzeniu w formie wierszyków o tym, co dzieci przeżyły w ciągu 4 lat pobytu w przedszkolu. W tej części programu często słychać i widać było wielkie wzruszenie wśród obecnych gości i rodziców. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor, która w pięknych słowach pożegnała grupę „Muszelki” przypominając, iż był to cudowny i bardzo zdolny rocznik dzieci, z których była bardzo dumna. Następnie przy asyście pani Ani i pani Agnieszki wręczyła dzieciom duże dyplomy ukończenia przedszkola wraz z pięknymi tablami – zdjęciami indywidualnymi i grupowymi całej grupy i słownikami ortograficznymi niezbędnymi do nauki w szkole podstawowej. Na koniec pani dyrektor wręczyła podziękowania rodzicom, którzy współpracowali z nią w radzie rodziców: p. Gabrielowi Rogowskiemu, p. Dominikowi Halickiemu i p. Monice Kamińskiej. Po odebraniu podziękowania p. Monika Kamińska w imieniu wszystkich rodziców podziękowała paniom z grupy „Muszelki” za opiekę, troskę, wychowanie ich dzieci, za możliwość rozwoju, cenne rady i za rozwijanie talentów i predyspozycji umysłowych i takie zawsze piękne występy artystyczne. Następnie pani Ania i pani Agnieszka wręczyły wyróżnionym przez nie rodzicom podziękowania za 4 - letnią pracę i zaangażowanie i trud w pomoc na rzec grupy przedszkolnej. Na zakończenie rodzice wręczyli wszystkim paniom piękne i ogromne bukiety kwiatów za ogromną pracę i zaangażowanie w wychowanie dzieci. Wszystkim te chwile pozostaną jeszcze długo w pamięci. Każdy opuszczający salę gimnastyczną nie krył swego wzruszenia po zakończeniu tej uroczystości.

Dzieciom 6 -letnim odchodzącym z naszego przedszkola życzymy
dużo wytrwałości w pokonywaniu nowych obowiązków szkolnych
i pomyślnych wiatrów w żagle.
 

 

"Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić, jak postępować nauczyłem się w przedszkolu” R. Fulghum


21.06.2017r.
starszaki z grupy VII „Tygryski” wierszami, piosenkami, grą na Bum Bum Rurkach i dzwonkach chromatycznych oraz  tańcami  uroczyście pożegnały nasze przedszkole. Absolwenci z rąk pani dyrektor otrzymali pamiątkowe tablo, dyplom  ukończenia przedszkola i upominek książkowy. Rodzice w ramach niespodzianki przygotowali dla małych artystów słodki poczęstunek.

Dziękujemy Wam kochane dzieci za codzienny uśmiech i radość jaką nas obdarowywałyście, za entuzjazm i spontaniczność, za to, że my też mogliśmy się od Was wiele nauczyć. Liczymy, że czas tutaj spędzony, to jedne z najpiękniejszych lat Waszego dzieciństwa; lat w których mogłyście aktywować, rozwijać i karmić swoje zmysły doświadczając zabawy, wiedzy i poznawania świata. Czas, w którym mogłyście realizować swoje małe marzenia i pasje i w którym zawarłyście swoje pierwsze przyjaźnie oraz poznałyście korzenie zasad bycia dobrym człowiekiem. Na drodze dalszej edukacji życzymy Wam samych sukcesów i tego,  aby towarzyszyli Wam dobrzy przewodnicy, dzięki którym Wasze niewątpliwe talenty zostaną dalej intensywnie rozwijane. Nie zapominajcie o przedszkolu i odwiedzajcie nas w wolnych chwilach!

Rodzicom dziękujemy za wspaniałą współpracę, za zaangażowanie w życie przedszkola i grupy. Gratulujemy tak wspaniałych dzieci. Życzymy zadowolenia z pociech w czasie ich dalszej drogi życiowej już w szkole.

 


 

 


19.06.2017r
. w grupie VII „Tygryski” odbyły się zajęcia otwarte „Witaj lato! Letnie zabawy muzyczno-plastyczne -W Literkolandii  i w Figurolandii”. Przedszkolaki w czasie pobytu w  Królestwie Literek miały okazję zaprezentować przed rodzicami swoją wiedzę z zakresu przygotowania do nauki pisania i czytania, a następnie wszyscy znaleźli się po kolei w: Królestwie Kwadratowym, Prostokątnym, Okrągłym i Trójkątnym gdzie zakosztowali różnych królewskich rozrywek muzycznych i ruchowych związanych z figurami geometrycznymi, między innymi wykonywali krasnoludkowe zadania i  tańczyli z krasnoludkami (które miały trójkątne czapeczki), bawili się z okrągłymi piłkami plażowymi oraz z okrągłą chustą klanzowską. Później wszyscy przystąpili do wykonywania królewskich, geometrycznych koron i rycerskich mieczy mając do dyspozycji arkusze pianki brokatowej, kolorowe brystole, papierowe talerzyki z różnymi wzorami, rolki papierowe i wiele tzw. kreatywnych produktów np.: cekiny, kryształki, koraliki, perełki, wstążeczkowe kwiatki i inne. Gotowe królewskie atrybuty zachwycały swoją różnorodnością i pomysłowością. Serdecznie dziękujemy  rodzicom za udział w zajęciach i świetną, wspólną zabawę i naukę!


 

 


14.06.2017r.
dzieci z grupy VI „Muszelki” razem z panią Agnieszką zostały zaproszone przez państwa Martę i Mirosława Żukowskich – rodziców Julci na wycieczkę połączoną ze zwiedzanie tira – środka transportu służącego im w ich pracy zawodowej. Na początku pan Mirek – tata Julci po krótce opowiedział dzieciom gdzie i z jakim towarem wysyłane są tiry z jego pracy i do jakich krajów wjeżdżają pracownicy jego firmy. Następnie dzieci miały możliwość wejścia do kabiny tira. Pani Marta mama Julci pomagała dzieciom wejść do kabiny tira, gdyż jak się to okazało w praktyce nie było tak łatwo się tam dostać – każdy musiał pokonać aż trzy wielkie schodkiJ. Każde dziecko a nawet i pani Agnieszka mogło poczuć się jak kierowca wielkiej ciężarówki siadając za jej kierownicą. Dzieci zobaczyły gdzie wypoczywa kierowca podczas postoju tira – niejedno wypróbowało jego łóżko. Po zwiedzeniu kabiny tira przedszkolaki weszły również na pakę tego wielkiego samochodu, – czyli były na tyłach tira. Pan Mirek razem ze swoim pracownikiem kierowcą tira pomagał wejść na pakę przedszkolakom a potem pomagał im zejść na ziemięJ. Najfajniejszym momentem i niezwykłym przeżyciem dla każdego przedszkolaka był moment krótkiej przejażdżki razem z panem kierowcą w kabinie tira. Dzieci aż piszczały z radości i zadowolenia,JJ że jechały po placu wielkim tirem.  Po wspaniałej przejażdżce tirem pan Mirek i pani Marta rozdali dzieciom mleczka waniliowe i czekoladowe oraz po lizaku, z czego dzieci były również niezwykle zadowolone. Na zakończenie dzieci podziękowały za możliwość zwiedzenia wielkiego tira i zrobiły pamiątkowe zdjęcia na tle ciężarówki. Wycieczka na pewno długo pozostanie w ich pamięci pozostawiając silne pozytywne emocję z nią związane.
 

 


13.06.2017r
. grupa VI „Muszelki” razem z panią Agnieszką wybrała się na wycieczkę do zakładu krawieckiego, w którym pracuje pani Agnieszka Rogowska - mama Uli. Zakład pracy pani Agnieszki znajduje się drugim osiedlu – Słoneczny Stok, więc nasze przedszkolaki musiały pokonać troszkę metrówJ. Po dotarciu do zakładu „Muszelki” zostały bardzo miło i serdecznie przywitane i zaproszone do zakładu przez panią Agnieszkę. Mama Uli bardzo pięknie opowiedziała dzieciom o wykonywanym przez siebie zawodzie – krawcowej i zapoznała przedszkolaki z podstawowymi i niezbędnymi w jej pracy przedmiotami. Dzieci miały okazję do obejrzenia różnych rodzajów maszyn do szycia, wiele rodzajów kolorowych nitek do szycia oraz wielobarwnych tkanin, z których powstają nowe ubrania. Pani Agnieszka w bardzo zręczny i szybki sposób pokazała dzieciom jak można uszyć spódniczkę i ją po chwili uszyła. „Muszelki” miały okazję usiąść do maszyny do szycia i nawet „poszyć” przez chwilkę uderzając w pedał od maszyny – szyły wzorki z nitek na białej kartce papieru i przy okazji dowiedziały się, że takie ćwiczenie wykonuje krawcowa zanim uszyje ubranie z materiału. Dzieci były bardzo zachwycone takim ćwiczeniem. Na zakończenie pani Agnieszka przygotowała dzieciom i paniom małe niespodzianki – wręczyła wszystkim obecnym uszyte przez siebie wcześniej w domu zielono błękitne „małe sakieweczki” na włożenie do nich swoich skarbów ze zbliżających się niedługo wakacyjnych podróży (m.in.: muszelek, kamyczków, drobnych pamiątek z wakacji itp.) . Dzieci były nimi zauroczone i bardzo zadowolone, zwłaszcza że zostały jeszcze poczęstowane przez panią Agnieszkę i Ulę Kinder czekoladkami. „Muszelki” będą jeszcze długo wspominać wycieczkę do zakładu krawieckiego pani Agnieszki Rogowskiej.
 

 


13.06.2017r. Już drugi rok z rzędu odbył się w naszym przedszkolu turniej matematyczny " Matematyka dla Smyka". Tym razem był to turniej międzyprzedszkolny, w którym wzięły udział dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 76 " Różane", z Przedszkola Samorządowego nr 77 "Rumiankowe" i oczywiście z naszego. Dzieci miały okazję zmierzyć się w rozwiązywaniu zadań matematycznych na wysokim poziomie. Najlepszymi matematykami okazały się dzieci z Przedszkola "Rumiankowe" im. Simony Kossak. Drugie miejsce gospodarze oddali również gościom z Przedszkola Samorządowego nr 76 "Różane" a najważniejsze było, że wszyscy się świetnie bawili i oczywiście nie zabrakło nagród.


 

 


08.06.17r.
 na sali gimnastycznej odbył się pokaz filmu "Latająca maszyna" twórców nagrodzonego Oscarem filmu "Piotruś i wilk". Dzieci miały okazję obejrzeć międzynarodową koprodukcję zrealizowaną w 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Film ten to dowód na to, że jego muzyka może stać się bliska i zdobyć serca widzów w każdym wieku.


 

 


07.06.2017r. nasze przedszkole odwiedzili wychowankowie Przedszkola Samorządowego Nr77 z p. Jolantą Kłusewicz
. Hubert rozpoczął występ wierszem o przyrodzie. Siostry Marianna i Julianna zapoznały dzieci z tajnikami sztuki baletowej. Zaprezentowały swoje umiejętności podczas tańca do muzyki z baletu Piotra Czajkowskiego "Jezioro Łabędzie".                
 

 


06.06.2017r. grupa "Smerfy" została zaproszona na spotkanie z ornitologiem p. Martą Potocką do Przedszkola Samorządowego nr 77 "Rumiankowe" im. Simony Kossak. Wycieczkę odbyliśmy pieszo w zielonych odblaskowych kamizelkach gwarantujących dobrą widoczność dzieci. Przeprowadzone zajęcie z edukacji przyrodniczej na temat sów przyczyniło się do zainicjowania zainteresowań ornitologicznych wśród dzieci.


 

 


02.06.2017r. grupę Delfinków odwiedził absolwent naszego przedszkola Adrian Horaczy,
obecnie uczeń klasy II d Szkoły Podstawowej Nr 44 w Białymstoku. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytał przedszkolakom "Bajki rymowanki", m.in. "Krasnoludki", "Bajeczkę o osiołku", "Sposób na laleczkę", "Bociana", "Małpę w kąpieli" i inne. Dziękujemy Ci Adrianie i zapraszamy do nas ponownie.
 

 


02.06.2017r. grupa VI „Muszelki” razem z panią Agnieszką robiła na zajęciach ciasteczka. Każde dziecko tego dnia przyniosło do przedszkola po dwa opakowania herbatników, a Ala dodatkowo przyniosła słoiczek dżemu porzeczkowego. Pani Agnieszka kupiła kilka słoiczków z masłem Nutella i dżem truskawkowy oraz kolorową posypkę, wiórki kokosowe i drażetki czekoladowe.

      Najpierw pani Agnieszka zaprezentowała jak należy wykonać ciasteczka. Potem dzieci zabrały się za wykonywanie swoich ciasteczek. Smarowały jedno ciasteczko dżemem lub Nutellą przykładały drugim i na górze ponownie smarowały dżemem lub Nutellą a na koniec dekorowały kolorową posypką i drażetkami i wiórkami.

      Po wykonaniu ciasteczek nastąpiła degustacja. „Muszelki” były bardzo zadowolone i szczęśliwe i w szybkim tempie pochłaniały zrobione przez siebie frykasy. Przedszkolaki powiedziały, że na pewno przygotują takie same dla swoich rodziców jak wrócą do domu. Samodzielne konstruowanie sprawiło dzieciom dużo radości i satysfakcji z wykonania ciasteczek.


 

 


01.06.2017r. Z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki obejrzały spektakl "Królewna Śnieżka". Przedstawienie przygotowali rodzice dzieci z gr. Delfinków
pod kierunkiem p. Krysi. Przygotowania rodziców trwały kilka miesięcy z zamierzeniem sprawienia miłej niespodzianki swoim pociechom. Aktorzy zaprezentowali swoje umiejętności, pomysły i talenty zapewniając w efekcie świetną zabawę wszystkim dzieciom. Podziękowania i wyrazy uznania - dyrekcja, nauczyciele i dzieci.

Tu możesz obejrzeć przedstawienie
 

 


31.05.2017r.
tego dnia przedszkolaki z budynku przedszkola i gimnazjum razem świętowały Dzień Dziecka. Zabawę poprowadzili animatorzy Cyrkowej Karuzeli. Dzieci wspaniale się bawiły podczas wspólnej dyskoteki, która zakończyła się pokazem baniek mydlanych. Dzieci miały również okazję wziąć udział w Zumbie.
 

 


30.05.2017r. to Święto mamy i taty w grupie "Smerfów".
Po pięknej i wzruszającej uroczystości w trakcie której dzieci dziękowały rodzicom za trud włożony w ich wychowanie, odbył się pyszny poczęstunek z kawką i herbatką.
 

 


26.05.2017r. w grupie Delfinków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.
Dzieci przygotowały rodzicom wiele niespodzianek, przywitały ich wierszem, potem przedstawiły krótkie inscenizacje, zaśpiewały piosenki. Ogromną radość wśród rodziców wywołały własnoręcznie wykonane przez dzieci prezenty. Na koniec rodzice wysłuchali krótkich wywiadów, jakie udzieliły o nich ich dzieci, mając za zadanie odgadnąć, który wywiad pasuje do której mamy bądź którego taty.
 

 


26.05.2017r.
dzieci z grupy VI „Muszelki”  zaprezentowały musical pt.: „Akademia Pana Kleksa” dla całej społeczności przedszkolnej w naszej placówce jak również dzieciom i paniom z oddziałów w gimnazjum. Pani dyrektor, pani wicedyrektor, panie razem z dziećmi ze wszystkich grup przedszkolnych obejrzały i wysłuchały następujących piosenek: „Witajcie w naszej bajce”; „Kaczka Dziwaczka”; „Zoo”; „Kwoka”; „Na wyspach Bergamuta”; „Leń”; „Księżyc i szczupaki” oraz „Rozmowa z psem”. Dzieci wystąpiły w następujących rolach: Pinokio – Wojtek, Kaczka Dziwaczka – Ula, fryzjerka – Amelka, Praczka – Julia A., Pani z poczty – Ola B.. Miś – Szymon, Lis – Michał, Dzik – Robert, Żubr – Benek, Małpy – Gabrysia i Julia Ż, Dziwne zwierzę – Ala; Kwoka – Zuzia, Krowa – Marta, Osioł – Bartek, Świnia – Lena, Baran – Mateusz, Leń – Karol, Księżyc – Kacper, Szczupaki – Kasia, Kinga i Victoria i dziewczynka – Ola R.   

      „Muszelki” dostały wielkie brawa od zgromadzonej publiczności a występ bardzo się wszystkim podobał.
 

 

"Kochana Mamo, kochany Tato,
dzisiaj dziękować chcemy Wam za to,

                                               że nas kochacie, że o nas dbacie
i wszystkie psoty nam wybaczacie!"

 

25.05.2017r. starszaki z grupy „Tygryski” zaprosiły swoich rodziców na uroczysty występ z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci starały się wypaść jak najlepiej, aby swoimi popisami sprawić radość i pokazać rodzicom, jak bardzo ich kochają. W przemiłej atmosferze przedszkolaki  zaprezentowały program  wokalno - taneczno - recytatorski specjalnie przygotowany na tą wyjątkową uroczystość. Rodzice mieli okazję podziwiać swoje pociechy, między innymi w  tańcu ze wstążkami „Uśmiech „ , „Walczyku dla taty”, wzruszającej piosence Kocham Cię, ti Amo, je T'aime”,  tańcu z pomponami  do światowego hitu „Sofia” , polce „Przytulance” i innych. Po występach dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Na koniec czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

 

 

 


25.05.2017r. w grupie Krasnoludków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca
. Maluszki zaprezentowały przygotowany z tej okazji krótki program artystyczny składający się z wierszy, piosenek i tańców. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem starały się pokazać swoje umiejętności wokalne i taneczne oraz w sposób uroczysty przekazać jak bardzo kochają swoich rodziców. Na zakończenie odśpiewały 100 Lat i wręczyły samodzielnie przygotowane upominki mamie i tacie. Wszystkim rodzicom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.
 

 


25.05.2017r.
tego dnia przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w audycji muzycznej pt. "Muzyczna gąsiennica". To zabawna historia o gąsienicy i jej przyjaciołach, która pomogła dzieciom zrozumieć, z jakich ważnych części składa się każda piosenka - czyli muzyczne dzieło. Piosenka, którą układała gąsienica posiadała melodię, rytm, tempo, harmonię, dynamikę i artykulację oraz barwę dźwięku. Jednak na początku nie wszystko było na swoim miejscu. Trzeba było te elementy poukładać tak, żeby powstała piosenka. Przy pomocy różnych zabaw dzieci wraz z Muzykalną Gąsienicą stworzyły dzieło muzyczne, czyli piosenkę, którą potem wspólnie zaśpiewały.


 

 


„Mama i tata do dwa najpiękniej brzmiące słowa

Słyszy się je na każdym kontynencie i w każdym zakątku świata.

Mamo – kocham Cię , tato – kocham Cię…”

24.05.2017r. grupa VI „Muszelki” zaprosiła swoich rodziców na wysłuchanie i obejrzenie musicalu pt.: „Akademia Pana Kleksa” z okazji dnia mamy i taty. „Muszelki” rozpoczęły musical od piosenki „Witajcie w naszej bajce”, gdzie w rolę Pinokia wcielił się Wojtek. Następnie dzieci zaśpiewały „Kaczkę Dziwaczkę” w tej roli wystąpiła Ula. Później były piosenki do wiersza Jana Brzechwy Zoo tu w rolach wystąpiły: Miś – Szymon; Lis – Michał; Dzik – Robert; Żubr – Benek; Małpy – Gabrysia i Julia Ż.; Dziwne zwierzę – Ala. „Muszelki” zaśpiewały potem „Kwokę” w roli tytułowej wystąpiła Zuzia, a w postacie zwierząt wcieliły się następujące przedszkolaki: Krowa – Marta; Osioł – Bartek, Świnia – Lena; Baran – Mateusz. Później dzieci zaprezentowały piosenkę „Na wyspach Bergamuta”. Pojawiły się takie piosenki jak: „Leń”, gdzie tytułowego lenia zagrał Karol; oraz piosenka „Księżyc”, którego zagrał Kacper oraz szczupakami były: Kasia, Kinga i Victoria. Ostatnią piosenkę pt.: „Rozmowa z psem” wykonała Ola R. Następnie dzieci zaprezentowały 2 wiersze pt.: „Zamiana” i „Dla mamy i taty” oraz zaśpiewały piosenkę z solowym występem Uli „Mama to skarb” i piosenkę wykonana wspólnie przez wszystkie dzieci pt.: „Co powie tata”. Na zakończenie piękny wiersz wyrecytowała Marta pt.: „Mama i tata” o miłości rodziców do dzieci i wiersz wyrecytowany przez Wojtka pt.: „Mamusia””. Po zakończeniu dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty dla mamy i taty – kwiaty w doniczce dla mamy i portret dla taty. Mali artyści zdobyli ogromne brawa od zgromadzonych na widowni gości.


 

 

 „Książka uczy, książka radzi, książka nigdy cię nie zdradzi”

W grupie VI „Muszelki” od 28.02 do 17.05. 2017r. o godz.: 15:50 odbył się cykl zajęć dla rodziców i opiekunów dzieci pt.: „Popołudniowe czytanie z mamą i tatą”. Poprzez te zajęcia nauczycielki - pani Agnieszka i pani Ania chciały stworzyć rodzicom i opiekunom dzieci możliwość spędzenia chwili czasu ze swoimi dziećmi. Rodzice razem z paniami w sali w „przytulnej scenerii” czytali bajki, wiersze, opowiadania, baśnie. Poprzez te spotkania rodzice dali swoim dzieciom szansę na Radość, Dumę, Przytulenie i Pochwałę.

 Zajęcia rozpoczynały się zawsze przywitaniem przybyłych gości przez dzieci i panie piosenką powitalną lub obecnie nauczoną się przez dzieci. Następnie wybrany rodzic zasiadał na specjalnie przyniesionym i ustawionym na środku sali wygodnym fotelu, dzieci wokół niego na swoich poduszkach i czytał – prezentował dzieciom, zgromadzonym rodzicom i paniom wybrany przez niego tekst (bajka, opowiadanie, baśń, mit, wiersz). Po prezentacji tekstu przez rodzica panie przygotowały różnorodne zadania do wykonania przez rodzica razem ze swa pociechą związane i dotyczące przeczytanego tekstu. Zadania na każdym spotkaniu były inne i niepowtarzalne.

       Na pierwszym spotkaniu – 28.02.17zadaniem było narysować marzenie głównego bohatera Filipa po przeczytaniu opowiadania przez panią Agnieszkę pt.: „Opowieści Gawrona”.

       Na drugim spotkaniu – 09.03.17 – zadaniem było wzięcie jednego przedmiotu ze stołu i przez chwilę zastanowić się i dokończyć zdanie napisane na dużym arkuszu papieru: „Książka jest jak(podać nazwę wylosowanego przedmiotu), ponieważ …” po przeczytaniu mitu przez panią Olgę Grzegorczyk mamę Ali.

      Na trzecim spotkaniu - 15.03.17 – zadaniem było ułożenie bajkowych puzzli przez dziecko a następnie razem z rodzicem wymyślenie zakończenia bajki inne niż jest w rzeczywistości do ułożonej postaci z puzzli przez dziecko po przeczytaniu bajki przez panią Agnieszkę pt.: „Trzy małe świnki”.

      Na czwartym spotkaniu - 22.03.17 – zadaniem było stworzenie „Karty Literackiej”, czyli informacji zapamiętanych z przeczytanej książki po przeczytaniu wybranego tekstu z powiastki filozoficznej pt.: „Mały Książe” przez panią Anię Rutkowską mamę Oli.

      Na piątym spotkaniu - 28.03.17 – zadaniem było wylosowanie kolorowej karteczki z pudełka razem z rodzicami i dokończenie rozpoczętych wierszyków, podanie tytułu wiersza i autora po przeczytaniu bajki pt.: „Choinka” przez panią Martę Żukowską mamę Julii.

      Na szóstym spotkaniu - 04.04.17 – zadaniem było wylosowanie kolorowej karteczki z pudełka i razem z rodzicem narysować to, co wylosowali, – czyli jedno z wydarzeń z przeczytanej książki po przeczytaniu bajki pt.: „Masza i niedźwiedź” przez panią Agnieszkę Pawłowską mamę Kingi.

      Na siódmym spotkaniu - 19.04.17 – zadaniem było wylosowanie kolorowej karteczki z pudełka i odnalezienie ukrytej w sali koperty z zadaniem do wykonania i razem z rodzicem późnej wykonać napisane tam zadanie po przeczytaniu opowiadania pt.: „Mam Zespół Dawna” przez panią Kasię Cichocką mamę Marty.

      Na ósmym spotkaniu - 10.05.17 – zadaniem było wspólne rozwiązanie krzyżówki przygotowanej na dużym arkuszu papieru po przeczytaniu opowiadania pt.: „W dolinie Elfów” przez panią Agnieszkę.

      Na dziewiątym spotkaniu - 17.05.17 – zadaniem było wylosowanie kolorowej karteczki z pudełka z numerem i odpowiedzenie na pytanie o wymienienie bohaterów z bajek (np. „Calineczka”, „Śpiąca królewna”) i ułożenie za prawidłową odpowiedz jedną sylabę, które po ułożeniu utworzyły zdanie, które dzieci głośno wszystkie przeczytały – KSIĄŻ -KA U-CZY, BA-WI I PO-KA-ZU-JE ŚWIAT. Drugie zadanie to wybranie numerka z listy od 1 do 15 i odpowiedzenie na pytanie: „Z jakiej bajki pochodzi ten przedmiot”(np.: złoty pantofelek, pierniczki, wrzeciono, zatrute jabłko) i ułożenie za prawidłową odpowiedz jedną sylabę, które po ułożeniu utworzyły zdanie, które dzieci głośno wszystkie przeczytały – BAJKI, BAŚNIE I WIERSZE TO PIĘKNA LITERATURA po przeczytaniu bajki pt.: „Najstarsze drzewo świata” przez pana Rafała Rutkowskiego tatę Oli. Na zakończenie każdych zajęć odbywał się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i panie.

           Zajęcia przebiegały w miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze, dzieci z rodzicami bawiły się wspaniale a dzieci z wielkim utęsknieniem czekały na kolejne zajęcia, które bardzo przypadły im do gustu.


 

 


Koło kulinarne „Kuchcikowo” po przerwie świątecznej wielkanocnej powróciło ponownie do zgłębiania tajników gotowania.

     Na dziesiątych już zajęciach 16.05.2017r. dzieci przygotowywały szyszki z ryżu. Pani Agnieszka w przedszkolnej kuchni roztopiła w garnuszku krówki – cukierki i ciepłą masę przyniosła dzieciom do sali. Następnie dzieci zabrały się za obtaczanie ryżu polanego masą korówkowa i formowanie przez nich kulek. Uśmiechom i żartom nie było końca, dzieci bawiły się doskonale oblepione ryżem na całych rękachJ. Na jedenastych zajęciach, które trwały dwa dni – 30.05.2017 – 31.05.2017r. dzieci przygotowywały – Trzęsący deser. Najpierw dzieci zostały zapoznane z etapem przygotowywania galaretek. Degustowały jak smakuje galaretka w proszku, dzieci miały do spróbowania różne galaretki m.in.: agrestowa, poziomkowa, tropikalna, frugo, morelowa itp. a potem razem z paniami zalewały je w miseczkach.   Następnego dnia dzieci tworzyły trzęsący się deser z przyniesionych przez siebie produktów: bitej śmietany, owoców – banany, kiwi, mandarynki; czekolady, posypki kolorowej i pokrojonych wcześniej zrobionych galaretek oraz przygotowanych przez panie pianek i drażetek czekoladowych. Dzieciom bardzo spodobał się deser, gdyż był bardzo kolorowy i prosty w przygotowaniu. Przed przedszkolakami coraz więcej ciepłych dni, więc zapowiedziały, że ten deser zagości w ich domach przez dłuższy czas.
 

 


12.05.2017 r. grupę „Tygryski” odwiedzili koledzy oraz koleżanki z grup „Jeżyki” oraz „Jagódki”. Wszystkie dzieci wzięły udział w ciekawych zajęciach pt. „Rurowy dżem – zabawy muzyczne z użyciem Bum Bum Rurek” prowadzonych przez p. Beatę Siwicką. Młodsze dzieci obejrzały niezwykle efektowny występ starszych kolegów i koleżanek z grupy „Tygryski”. Mnóstwo radości sprawiła przedszkolakom przygotowana przez gospodarzy niespodzianka: gra na Bum Bum Rurkach oraz wspólna zabawa.


 

 


12.05.2017r. w grupie Krasnoludków odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców „ Wiosenna łąka i jej mieszkańcy
”. Dzieci popisały się swoimi umiejętnościami w rozpoznawaniu różnych środowisk przyrodniczych m.in. park, las, ogród i sad. Słuchając wiersza recytowanego przez nauczycielkę układały na zielonych kartkach zamienionych w łąkę sylwety mieszkańców tego środowiska. Pochwaliły się swoimi umiejętnościami w liczeniu, nazywaniu zwierząt i owadów. Na zakończenie zajęcia zaśpiewały i zatańczyły przy piosence „ Pszczółka śpi w ogrodzie”. Dzieci były dumne z możliwości pokazania – czego uczą się w przedszkolu, jak to robią -  przed swoimi rodzicami. Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za udział w zajęciu maluszków.
 

 


11.05.2017r. podsumowaliśmy akcję charytatywną „Każdy znaczek wspiera misje – Przedszkolaki”. Akcja polegała na zbieraniu stemplowanych znaczków pocztowych. Zebrane w naszym przedszkolu znaczki zostały wysłane do Szkoły Podstawowej w Wiercinach – organizatora akcji. Wszystkie znaczki będą przekazane do Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, gdzie zostaną posortowane, odklejone i sprzedane filatelistom. Dochód ze sprzedanych znaczków zostanie przekazany na potrzeby misji. Wśród zebranych w naszym przedszkolu 518 znaczków znalazło się wiele ciekawych znaczków z zagranicy, m. in.: Stanów Zjednoczonych, Rosji, Islandii, Kuby czy Madagaskaru!
Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz dzieciom, którzy włączyli się w tę piękną inicjatywę!


 

 


12.05.2017r. grupę Delfinków odwiedzili ratownicy z Grupy Ratowniczej SPR "Nadzieja" oddział w Białymstoku.
Zapoznali oni dzieci ze sposobami udzielania pierwszej pomocy, przedszkolaki miały również możliwość sprawdzenia własnych sił w tym zakresie. Uczyły się opatrywania ran oraz przymierzały kamizelkę ratownika.


 

 


12.05.2017r.  gościliśmy w grupie IV "Smerfy" studentki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Przyszłe panie farmaceutki objaśniały dzieciom tajniki powstawania leków. "Smerfy" mogły też własnoręcznie wykonać "magiczne tabletki" oczywiście pod bacznym okiem zaproszonych gości.


 

 


08.05.2017r. przedszkolaki obejrzały spektakl pt. "Bajka o kapryśnej księżniczce" w wykonaniu Teatru Conieco.
Księżniczka Mulinka strasznie kaprysiła i ciągle wygłupiała się. Doprowadzony do rozpaczy ojciec, król Moteczek, postanowił oddać córkę smokowi. Smok Moherek porywa księżniczkę i więzi w wysokiej wieży. Mulinka złością i krzykiem próbuje zmusić smoka żeby ją wypuścił. Ale smoki uwielbiają krzyki i drakę, więc to nie skutkuje. Groźby też nie. Po wizycie kapryśnej Baby Jagi księżniczka uświadamia sobie, że była tak samo niedobra dla wszystkich i postanawia zmienić się. Smok rozpuszcza wieść, że więzi miłą, dobrą i mądrą księżniczkę. Pojawiają się rycerze. Mądry smok pomógł wybrać dobrego kandydata na męża - uprzejmego księcia Kordonka.


     

 


28.04.2017r. tym razem Delfinki odwiedziła siostra Karolinki - Ewelina i w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"
przeczytała przedszkolakom bajkę pt. "Kupiona żona". Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i cieszymy się z wizyty mając nadzieję na kolejne spotkania.


 

 


Dzieci z grupy VI „Muszelki”, co tydzień w czwartki od marca do końca kwietnia
miały możliwość uczestniczyć w zajęciach ruchowych gościnnie prowadzonych w naszym przedszkolu przez pana Wojciecha Zdanuczyka – instruktora taekwondo do ITF i doradcę metodycznego wychowania fizycznego w MODM w Białymstoku.

           Dzieci przebrane w stroje gimnastyczne brały udział w zajęciach na sali gimnastycznej. Na każdych zajęciach dzieci na początku miały rozgrzewkę, –czyli ćwiczenia mające na celu pobudzenie mięśni głowy, rąk i nóg.

          Na każdych zajęciach pan Wojtek wprowadzał nowy element ćwiczeń. Były to ćwiczenia m.in.: na drabinkach, na ławeczkach, na materacu przewroty w przód; przeszkody: leżące dziecko, slalom wokół stojących dzieci, przechodzenie pod stojącym dzieckiem, przeskakiwanie przez obręcze itp. Na koniec zajęć pan Wojtek ćwiczył z dziećmi musztrę.

     Z zajęć na zajęcia dzieciom coraz bardziej się one podobały i z wielką ochotą i niecierpliwością czekały na kolejny czwartek i ćwiczenia przygotowane przez pana Wojtka. Zajęcia prowadzone przez pana Wojtka długo zostaną w pamięci dzieci i będą je wspominać przez jeszcze długi, długi czas.  Ćwiczenia sprawiły dzieciom dużo radości i satysfakcji, dodawały energii i zdrowej rywalizacji, aby za każdym razem wykonać dobrze i prawidłowo każe ćwiczenie.
 

 


26.04.2017r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w IV Przeglądzie Wyobraźni Przedszkolaków „Piękny jest mój świat” zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 55 w Białymstoku. Nasi reprezentanci to: Julian Daniłowicz oraz Filip Zagórski. Wszyscy uczestnicy wykonali pracę na dowolny temat z uwzględnieniem figur geometrycznych, znajdujących się na arkuszach papieru. W nagrodę za kreatywność, zaangażowanie i wysiłek włożony w wykonanie prac dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
 

 


25.04.2017r. tym razem Delfinki odwiedziła mama Karolinki i w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"
przeczytała dzieciom bajkę pt. "Zaczarowana nić". Dzieci niezwykle zasłuchane, dowiedziały się, jak ważne jest bycie cierpliwym. Dziękujemy pani Agnieszko i zapraszamy ponownie.


 

 


25.04.2017r
. Dzieci z grupy VI zaprosiły swoich rodziców na zajęcia otwarte pt.: „Moje dziecko ćwiczy”. Dzieci przebrane w stroje gimnastyczne powitały swoich rodziców na sali gimnastycznej. Ćwiczenia ruchowe gościnnie poprowadził pan Wojtek Zdanuczyk instruktor do ITF taekwondo i doradca metodyczny wychowania fizycznego w MODM w Białymstoku. Na początku zajęć pan Wojtek powiedział rodzicom parę słów o zajęciach ruchowych, które prowadzi, o roli ćwiczeń w życiu młodego człowieka oraz o tym, na co narażony jest organizm dziecka pozostającego ciągle w pozycji siedzącej przed komputerem czy telewizorem. 

      Później pan Wojtek poprowadził z dziećmi rozgrzewkę, – czyli wszystkie ćwiczenia mające na celu pobudzenie i rozruszanie mięśni głowy, rąk i nóg. Następnie dzieci przechodziły lub przeskakiwały przez przeszkody – po drabinkach, przeskakiwanie przez leżące dziecko, przechodzenie pod stojącym dzieckiem i slalom wokół stojących dzieci. Następnie „Muszelki zaprezentowały ćwiczenia z przyrządami: przeskakiwanie przez ławeczkę, czworakowymi po niej, przeciąganie się po niej, skoki przez obręcze obónoż, skoki” w klasy” oraz kopanie nogą i przybijanie pięścią w rękawice trzymaną przez pana Wojtka. Na koniec dzieci zaprezentowały wykonywanie przewrotu w przód na materacu, a na zakończenie pan Wojtek przećwiczyły elementy musztry razem z dziećmi. Dzieci zakończyły zajęcia spocone J ale i bardzo, bardzo zadowolone. Uwielbiają ćwiczyć z panem Wojtkiem!!
  


25.04.2017r.
Czworo dzieci z koła teatralno – językowego: Ula Rogowska, Wojtek Danielczyk, Zuzia Kamińska i Bartek Bernacki razem z panią Beatką i panią Agnieszką wzięły udział w konkursie recytatorskim „Nasze ulubione wiersze” organizowane w Przedszkolu Samorządowym nr 39 ul. Witosa 28 w Białymstoku. Dzieci zaprezentowały następujące wiersze: Bartosz Bernacki „Chora Żaba” Jana Brzechwy, Zuzia Kamińska „Kwoka” Jana Brzechwy, Wojtek Danielczyk „Żuczek” Marii Konopnickiej i Ula Rogowska „Kaczka Dziwaczka” Jana Brzechwy. Po zakończeniu recytacji mali recytatorzy obejrzeli pokaz 2 tańców podlaskich w wykonaniu dzieci z koła tanecznego oraz zostali zaproszeni do wspólnej zabawy „Pociąg”. Nasi podopiecznie w tym konkursie zdobyli wyróżnienia. Zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do naszego przedszkola.


 

 


25.04.2017r. Dwoje dzieci z koła teatralno – językowego: Marta Cichocka i Aleksandra Rutkowska razem ze swoimi tatusiami panem Andrzejem i panem Rafałem wzięły udział w konkursie recytatorskim miejskim „Świat w oczach dziecka” organizowane w Przedszkolu Samorządowym nr 43 ul. Głowackiego 1 w Białymstoku. Dziewczynki zaprezentowały takie wiersze: Marta „Aniołeczki” Magdaleny Nowaczyk i Ola „Dzieci na kuli ziemskiej” Po recytacji dziewczynki udały się na słodki poczęstunek oraz miały chwilkę czasu na wspólną zabawę. Nasze podopieczne w tym konkursie zdobyły wyróżnienia oraz miłe prezenty - nagrody. Uśmiechnięte i bardzo zadowolone wróciły do przedszkola na obiad.

 


20.04.2017r. po południu grupę Delfinków odwiedziła mama Damiana.
Pani Monika w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytała dzieciom bajki pt. "Czerwony Kapturek" i "Pinokio". Bardzo dziękujemy za wspólne czytanie i zapraszamy ponownie.


 

 


20.04.2017r. grupię Delfinków  odwiedziła pani Agnieszka Zdanuczyk wraz z Muszelkami i  w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"
przeczytała wszystkim dzieciom bardzo pouczającą książeczkę pt. "Mam zespół Downa" uświadamiając tym samym przedszkolakom, iż wokół nich żyją dzieci z chorobą zwaną zespołem Downa. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci obejrzały również film edukacyjny przedstawiający codzienne życie i zmagania się z przeciwnościami, jakie napotyka dziecko z zespołem Downa.
 

 


20.04.2017r. grupę Delfinków odwiedziła mama Jasia.
W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytała dzieciom fragment książki pt. "Twardy orzech do zgryzienia" R. Piątkowskiej - "Łańcuch". Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie.


 

 


18.04.2017r. nasze przedszkole odwiedził zawodnik z klubu Jagiellonia – Luka Asatiani
. Przywitała go pani dyrektor, a mali kibice ubrani w żółto - czerwonych barwach Jagiellonii odśpiewali hymn. Piłkarz opowiedział dzieciom o zdrowym odżywianiu, treningach, a także o tym, jak spędza wolny czas. Zademonstrował również swoje umiejętności. Na koniec chętnie rozdawał autografy małym fanom klubu Jagiellonia.
 

 


W naszym przedszkolu w marcu po raz pierwszy ruszyły zajęcia z koła Eksperymentalno–Badawczego „Cztery Żywioły”. Dzieci wraz z p. Beatą Winnicką odkrywają i zgłębiają fascynujący świat przyrody poprzez eksperymenty i doświadczenia związane z dziedzinami, takimi jak chemia czy fizyka.  Sprawozdanie z przebiegu pierwszego spotkania znajduje się w publikacjach (publikacje – scenariusze – Doświadczenia i eksperymenty na zajęciach Kółka Eksperymentalno-Badawczego „Cztery Żywioły”).

         Na drugim spotkaniu:

1)   Sprawdzaliśmy, czy woda jest twarda. Założyliśmy, że woda miękka pieni się bardziej po dodaniu detergentu niż woda twarda.

W tym celu do wody z kranu oraz do wody destylowanej dodaliśmy płynu do mycia naczyń. Obserwacje i wnioski: Po dodaniu takiej samej ilości płynu do mycia naczyń woda destylowana pieniła się bardziej, co dowodzi, że woda z kranu jest twarda a woda destylowana jest miękka.

2) Skonstruowaliśmy podwodne wulkany.

W tym celu słoiczki z gorącą wodą zabarwioną barwnikiem spożywczym włożyliśmy do słojów z zimną wodą.

Obserwacje i wnioski: Gorąca woda, wydobyła się z małego słoiczka niczym gęsty dym, wyrzucany podczas wybuchu wulkanu. Gorąca woda zawsze unosi się i „pływa” po zimnej, która zbiera się niżej.

3) Sprawdziliśmy, jak działają podwodne batyskafy i skonstruowaliśmy podwodnego nurka, który działa na podobnej zasadzie.

W tym celu do butelki wypełnionej wodą włożyliśmy zatyczkę od długopisu odpowiednio obciążoną plasteliną.

Obserwacje i wnioski: Kiedy ściskamy ścianki butelki nurek (zatyczka obciążona plasteliną) opada na dno. Kiedy zwalniamy nacisk i odsuwamy dłonie od butli nurek ponownie wynurza się na powierzchnię. Poprzez nacisk dłoni na butelkę, woda wdziera się do wnętrza zatyczki. Pęcherzyk powietrza zmniejsza się i nie może już utrzymać zatyczki na powierzchni. Kiedy zwalniamy nacisk dłoni na ścianki butelki, woda opuszcza zatyczkę, co powoduje powiększenie się pęcherzyka i wynurzenie się zatyczki na powierzchnię.

4) Sprawdzaliśmy ciśnienie wody i obserwowaliśmy „znikającą wodę”.

Do tego eksperymentu użyliśmy: podgrzewaczy, talerzyków z wodą, szklanych kubków. Prowadząca podpaliła świece, które wcześniej dzieci umieściły w talerzykach. Na sygnał prowadzącej, przedszkolaki przykryły świece kubeczkami.

Obserwacje i wnioski: Przykryta kubeczkiem świeca gaśnie, a woda znajdująca się w talerzyku zostaje wessana do wnętrza kubeczka. W procesie spalania niezbędny jest tlen, który został „ograniczony” przez przykrycie świecy kubkiem (kiedy kończy się tlen, świeca gaśnie). Gdy tlen zostaje "zużyty", jego miejsce zajmuje woda, ponieważ natura nie cierpi próżni.

5) Sprawdzaliśmy gęstość cieczy.

Do tego eksperymentu użyliśmy: płynnego miodu, zielonego płynu do mycia naczyń, niebieskiego żelu pod prysznic, wody zabarwionej barwnikiem spożywczym, oleju, szklanych słoiczków.

Obserwacje i wnioski: Ciecze wlewane w powyższej kolejności nie zmieszały się, tylko poukładały w kolorowe paski. Wynika to z różnicy w gęstości cieczy (miód jest gęstszy niż woda, dlatego kapał wolniej). Te płyny, które są gęstsze, są tez cięższe i dlatego opadały na dno, nie mieszając się z innymi.

Na trzecim spotkaniu:

1) Sprawdzaliśmy, czy powietrze istnieje.

Do tego eksperymentu użyliśmy plastikowej butelki, którą zanurzyliśmy w misce z wodą.

Obserwacje i wnioski: Poprzez zanurzenie w wodzie butelki obserwujemy wydobywające się „bąbelki”, czyli pęcherzyki powietrza.

2) Sprawdzaliśmy, czy powietrze ma ciężar.

W tym celu zbudowaliśmy proste wagi, którymi „zważyliśmy” powietrze. Do wykałaczek przywiązaliśmy sznurki, które wyznaczały nam środki wag oraz balony (na pierwszym krańcu – napompowane, na drugim krańcu – nienapompowane).

Obserwacje i wnioski: Puste wykałaczki utrzymują się w poziomie. Po zamontowaniu balonów „przechylają się” w dół z tej strony, z której znajdują się napompowane balony. Dowodzi to, że powietrze ma ciężar.

3) Sprawdzaliśmy, czy powietrze ma siłę.

Do tego eksperymentu użyliśmy foliowej torebki, zeszytu (który umieściliśmy na torbie) oraz suszarki do włosów, którą wdmuchiwaliśmy powietrze do wnętrza reklamówki.

Obserwacje i wnioski: Powietrze z suszarki pompuje torebkę, która podczas zwiększania swojej objętości podnosi zeszyt do góry. Ciśnienie powietrza podniosło zeszyt do góry. Czasem, gdy jest wystarczająco duże, ciśnienie powietrza może unieść nawet ciężarówkę.

4) Wytworzyliśmy gaz – dwutlenek węgla.

Do tego eksperymentu użyliśmy: butelki, do której wlaliśmy octu oraz balonika, który wypełniliśmy sodą oczyszczoną.

Obserwacje i wnioski: Balonik z sodą, który został naciągnięty na szyjkę butelki z octem rośnie, gdy jego zawartość przesypuje się do butelki. Ocet na dnie butelki zaczyna musować, a balonik wypełnia się gazem. Ocet wchodzi w reakcję z sodą oczyszczoną, uwalniając przy tym pęcherzyki dwutlenku węgla.

5) Zbudowaliśmy odrzutowiec balonowy.

W tym celu do nadmuchanego balonu przykleiliśmy słomkę, przez którą przewlekliśmy naprężoną nić a następnie rozwiązaliśmy ustnik balonika.

Obserwacje i wnioski: Silny strumień powietrza, wydobywającego się przez ustnik popycha balon do przodu. Dzieje się tak dzięki sile odrzutu, która wykorzystywana jest w silnikach odrzutowych napędzających najszybsze pojazdy świata.


 


 


13.04.2017r. w grupie Krasnoludków gościliśmy Filipa brata Alicji.
Uczeń IV klasy uczęszczał parę lat temu do naszego przedszkola. Znalazł wolny czas od nauki , by odwiedzić grupę swojej siostry w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Przeczytał pięknie dzieciom dwie bajki „ Królewna Śnieżka i siedem krasnoludków”, „ Piękna i Bestia”. Na zakończenie dzieci otrzymały do pokolorowania ilustrację z bajki o królewnie Śnieżce, a Filip słodką niespodziankę od maluszków. Serdecznie dziękujemy i życzymy sukcesów w nauce.


 

 


13.04.2017r. Krasnoludki
uczestniczyły w uroczystym rozstrzygnięciu konkursu plastycznego na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną „ Kolorowa Wielkanoc”, zorganizowanego w przedszkolu znajdującym się w budynku gimnazjum. Dzieci wspólnie z rodzicami zrobiły piękne stroiki wielkanocne i za to zostały nagrodzone: Eliza – II miejsce; Ela – III miejsce oraz podziękowania za udział w konkursie: Antosia, Magda, Alicja, Oliwka, Ksawery, Aleksander. Wszystkie dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i niespodzianki. Serdecznie gratulujemy,  dziękujemy rodzicom i dzieciom.


 

 


11.04.2017r. w grupie Delfinków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. "Pisanki, kraszanki jajka malowane...".
Spotkaniu towarzyszył zajączek wielkanocny - "
Ten niezwykły zajączek miał pilnować pisanek, wszak w przedszkolu wiele niespodzianek”. Dzieci wraz z rodzicami odgadywały zagadkę, były w Krainie Wielkanocnej, układały puzzle i ozdabiały jajka tworząc piękne, kolorowe i niepowtarzalne pisanki. Na twarzach wszystkich uczestników widać było uśmiech, który wskazywał na zadowolenie z udziału w zajęciach. Rodzicom serdecznie dziękujemy za wspólne zajęcia.


 

 


10.04.2017r. w grupie Krasnoludków gościliśmy mamę Oliwki
. Dzieci zaśpiewały piosenkę „ Kotek Puszek” i zaprezentowały wiersz „ Wiosna ogrodniczka”. Pani Joanna przeczytał dzieciom książkę pt: „ Zuzi rusza się ząb” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Dzieci dowiedziały się , że mleczne ząbki wypadają i nie trzeba się tego bać, a Wróżka Zębuszka za ząbek mleczny położony pod poduszkę w nagrodę przynosi prezent. Wszystkie dzieci obiecały dbać o swoje ząbki i codziennie używać pasty i szczotki. Na zakończenie spotkania w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi dostały od mamy słodkie jajeczka, zajączki i żuczki. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy.


 

 


07.04.2017r.
odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VI edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. „ Prawa dziecka w oczach przedszkolaka". Konkurs zorganizowany przez p. Teresę Puciłowską, Małgorzatę Tofiło, Jadwigę Urban, Annę Kozicką  skierowany był do dzieci 3,4,5,6 - letnich uczęszczających do przedszkoli województwa podlaskiego i  miasta Białystok. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom rozpoczęto krótką częścią artystyczną przygotowaną przez dzieci – Małgosia Sapieżyńska z gr. I recytowała wiersz „Prawa dziecka”, gr. IV zaśpiewała piosenkę „Podajmy sobie ręce”, a dzieci z kółka taneczno-muzycznego „Konwaliowe Nutki” pod kierunkiem p. Beaty Siwickiej przygotowały piosenkę „Jesteśmy dziećmi” i taniec ze wstążkami „Uśmiech”.

Oto nagrodzeni w konkursie:

NAGRODY:

3-4 latki

 

Placówka

 

 

Imię i nazwisko dziecka

 

Imię i nazwisko nauczyciela

PS Nr 76

Amelia Janus

 

Urszula Kownacka

PS Nr 81

Laura Jaworowicz

 

Iwona Romanowska

PS Nr 48

Milena Bohdan

 

Małgorzata Kiryluk

5-6 latki

PS Nr 76

Patrycja Uszyńska

Małgorzata Łoniewska

Ewa Sochor

PS Nr 2 Wysokie

Mazowieckie

Antonina Wójcicka

Izabela Fiedorczuk

Beata Mojkowska

Monika Łuniewska

PS Nr 64

Zofia Markow

Dorota Kazberuk

Katarzyna Szelkowska

PS  Czarna

Białostocka

Karolina Kossakowska

nagroda specjalna

 

Małgorzata Kossakowska

WYRÓŻNIENIA:

3-4 latki

 

Placówka

 

 

Imię i nazwisko dziecka

 

Imię i nazwisko nauczyciela

PS  Knyszyn

Malwina Niedzielewska

 

Teresa Gamaradzka

PS Nr 82

Urszula Maciejewska

 

Anna Zabielska

PS Nr 29

Julia Mojsa

Alicja Brulińska

Katarzyna Stepaniuk

5-6 latki

PS Nr 79

Alicja Suchodolska

Anna Tkaczyk

Agnieszka Zdanuczyk

PS Supraśl

Karolina Domaszewicz

Bożena Kercher

Anna Puławska

PS Nr 2

Łapy

Maja Skrobek

Beata Nielipowicz

Joanna Roszkowska

PS Nr 79

Piotr Pękala

Teresa Puciłowska

Elżbieta Neczyperowicz

PS Łomża

Maja Krzyna

 

Ewa Jurzuk

PS Tykocin

Maciej Jabłoński

 

Halina Gładysz

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 

 


Zakończyliśmy akcję zbierania słodyczy i środków do pielęgnacji dla dzieci będących pod opieką BIAŁOSTOCKIEGO HOSPICJUM. Nasze przedszkole już od lat współpracuje  z Fundacją „Pomóż Im” prowadzącą Białostockie Hospicjum dla Dzieci i dzięki państwa hojności wspieramy tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za okazaną pomoc i wielkie serce.
 

 


W naszym przedszkolu od października po raz pierwszy ruszyły zajęcia z koła kulinarnego „Kuchcikowo”. Panie prowadzące kółko p. Agnieszka Zdanuczyk i p. Beata Bernacka razem z dziećmi zaczęły zgłębiać tajniki potraw kuchennych
J.  Pierwsze zajęcia z dziećmi dotyczyły zapoznania dzieci z regulaminem kółka, z tematyką zajęć i z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej kuchni. Na drugich zajęciach dzieci zostały zapoznane z różnymi przyprawami potrzebnymi do przygotowania różnorodnych potraw, dzieci rozpoznawały je zarówno smakiem jak i zapachem i ćwiczyły prawidłowe nakrywanie do stołu.

Na trzecich zajęciach dzieci rozmawiały o owocach i warzywach na podstawie książki, która towarzyszyć będzie przedszkolakom przez wszystkie zajęcia na kółku pt.: „Książka Kucharska Cecylii Knedelek; omawiały również z paniami piramidę zdrowia i podstawowe zasady żywieniowe. Czwarte zajęcia to już same działania kulinarne dzieci – przedszkolaki piekły pierniczki bożonarodzeniowe, a następnego dnia dekorowały je najróżniejszymi lukrami i ozdobami dekoracyjnymi i degustowały je i zabrały do domu dla swoich bliskich. Piąte zajęciadzieci przygotowywały własnoręcznie z przygotowanych wcześniej produktów gorące kanapki, czyli tosty. Na szóstych zajęciach – chłopcy i dziewczynki robiły faworki karnawałowe, zagniatały ciasto, wałkowały a potem same wycinały faworki, a potem pani Agnieszka w przedszkolnej kuchni je usmażyła i przyniosła do wspólnej degustacji. Siódme zajęcia były całe na słooodkooJ dzieci robiły wafelki na słodko jedne były z masłem czekoladowym, a drugie z masą waniliową z rodzinnego przepisu pani AgnieszkiJ. Na Ósmych zajęciach przedszkolaki robiły myszki z jajek i regaty na liściach sałaty, – czyli łódeczki z sera żółtego i jajek. Dziewiąte zajęcia były iście świąteczne – dzieci przygotowywały, a potem zaniosły do piekarnika przedszkolnego i upiekły świąteczną babkę cytrynową. Następnego dnia pani Agnieszka z samego rana zrobiła lukier cytrynowy i udekorowała babkę kandyzowaną skórką cytrynową i cukrowymi dekoracjami i nastąpiła słodka degustacja przez dzieci a na koniec dzieci po kawałku babki zabrały do swojego domu.


 

 


06.04.2017r. odbyło się zajęcie w gr. IV "Smerfy" , w którym uczestniczyli rodzice.
Przed Świętami Wielkanocnymi przypomnieliśmy sobie między innymi zwyczaje panujące w polskich domach, dowiedzieliśmy się co należy włożyć do wielkanocnego koszyczka. Potem rodzice ze swoimi "Smerfikami" wykonali wspólnie wielkanocnego zajączka ze skarpety i ryżu. Nie lada umiejętnościami wykazali się tatusiowie, którzy po mistrzowsku posługiwali się igłą i nicią, zszywając uszy zająca. Mamy nadzieję, że zarówno dzieci, jak i rodzice miło spędzili czas.
 

 


05.04.2017r. odwiedziła grupę Smerfów mama Bartka - pani Justyna
. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytała ulubioną książkę Bartka pt. "Psi Patrol- Przyjęcie urodzinowe". Przyjaciele z Psiego Patrolu przygotowują dla Chase'a przyjęcie niespodziankę. Nagle w całej Zatoce Przygód gasną światła! Czy uda się zreperować turbinę wiatrową, by przyjęcie mogło się odbyć? Na to pytanie wszystkie dzieci znają już odpowiedź. Dziękujemy bardzo za spotkanie i zapraszamy ponownie!


 

 


04. 04.2017r. grupę Krasnoludków odwiedziła mama Oli Ż. p. Marta w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.
Krasnoludki powitały mamę wierszem „Wiosna ogrodniczka”. Pani Marta opowiedziała o swojej pracy, a dzieci przypomniały zawody innych mam, które odwiedziły grupę maluszków. Mama Oli przeczytała dzieciom dwa bardzo znane wiersze „Okulary” i „Murzynek Bambo”, które dzieciom bardzo się podobały. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały karteczki związane z treścią wysłuchanych wierszy i obiecały pięknie je pokolorować oraz słodką niespodziankę.


 

 


31.03.2017r. grupę Delfinków odwiedził Pan Wiesław - tata Stasia.
Spotkał się z dziećmi w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i przeczytał im kilka wspaniałych bajeczek. Przygotował dzieciom również zagadki, które wywołały wiele radości u odgadujących je przedszkolaków. Bardzo dziękujemy za spotkanie!


 

 


31.03.2017r. grupę Krasnoludków odwiedziła mama Krystiana. W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom p. Aneta przeczytała dzieciom wiersz „ Okulary” i bajkę „ Zig Zag Macqueen i Złomek”. Wszystkie dzieci  poznały roztargnionego pana Hilarego i z wielką uwagą śledziły przygody sympatycznych autek. Na zakończenie spotkania otrzymały słodką niespodziankę. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy.


 

 


30.03.2017r. Ula Rogowska
z kółka teatralno – językowego razem z paniami – p. Agnieszką Katarzyną Zdanuczyk i p. Beatą Bernacką reprezentowała nasze przedszkole w II edycji miedzyprzedszkolnego konkursu recytatorskiego pod hasłem: „Z przyrodą za pan brat” w prywatnym przedszkolu „Przedszkole na Zielonej Górce” ulica Wenecka 1 w Białymstoku na osiedlu Starosielce. Ula zaprezentowała wiersz pt.: „O co drzewo prosi dzieci – apel drzewa” autorstwa Barbary Szelągowskiej. Celem konkursu było m.in.: krzewienie postaw szacunku do przyrody i dostarczenie przedszkolakom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich oraz wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach i aktywnościach. Dzieci biorących udział w tym konkursie było bardzo dużo – około 50. Po recytacji wszystkich wierszy mali aktorzy zostali zaproszeni na zdrowy i słodki poczęstunek. Na stole przygotowane były owoce i warzywa, ciasta i napoje. Dzieciom bardzo przypadły one do gustu, sięgały zarówno po owoce i warzywa jak i po coś słodkiegoJ. Ula z konkursu wróciła z pięknym dyplomem wyróżnieniem i z torebką z prezentem.


 

 


29.03.2017r.
grupa Delfinków wybrała się na poszukiwanie wiosny. Dzieci zauważyły ją w ogródkach, na drzewach i wśród  ptaków pracujących nad budową gniazd. Po powrocie do przedszkola, kolorowe krokusy i białe przebiśniegi, pojawiły się na  rysunkach dzieci.
 

 


29.03.2017r. grupę Tygrysków odwiedziła Pani Sylwia – mama Julki. Spotkała się z dziećmi w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i przeczytała przepiękną baśń autorstwa Moniki Radzikowskiej pt.: „Córka Bajarza”. Motywem przewodnim historii „Córka bajarza” jest ukazanie, że warto pokonywać trudności i przezwyciężać własne lęki. Książka podpowiada, co w życiu jest najważniejsze, dodaje nadziei i wiary w szczęśliwe zakończenie. Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas i zapraszamy ponownie.


 

 


28.03.2017r. w grupie Krasnoludków gościliśmy mamę Michalinki w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.
Wszystkie dzieci powitały mamę wierszem „Bałwan i wiosna”, który się bardzo podobał. Pani Karolina odwiedziła nas po raz trzeci z książką pt. „Misza i Grisza ratuje świat”. Dzieci poznały marzenia misia Miszy o słodkim miodku i pszczółki Griszy, która robiła miodek. Wspólnie z mamą liczyły, poznawały cyferki i nazywały kolory na tęczowym moście. Wszystkie dzieci bardzo ładnie odpowiadały na pytania p. Karoliny i w nagrodę dostały słodką niespodziankę.  Serdecznie dziękujemy i zapraszamy.


 

 


24.03.2017r. grupę Delfinków odwiedziła mama Mateusza.
Pani Joanna spotkała się z dziećmi w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Przeczytała bajkę pt. "Pinokio", która bardzo podobała się dzieciom, pełne skupienia słuchały tekstu czytanego przez panią Joannę. Bardzo dziękujemy za wspólne czytanie i zapraszamy ponownie.


 

 


20.03.2017r. dzieci brały udział w audycji muzycznej pt. "Muzyczne sandały Pędzącej Strzały"
. Pędząca Strzała jest Indianką, która nosi zaczarowane sandały. Te niezwykłe buty same podążają w kierunku muzyki. Dzięki nim Pędząca Strzała poznała już muzykę różnych narodów. Tym razem muzyczne sandały zaprowadziły ją do ogniska, przy którym siedzą trzej kowboje. Grają i śpiewają piękne, wesołe piosenki. Indianka ogromnie zainteresowana tym co słyszy, zakrada się bliżej i chowa się za krzakiem. Dowiaduje się w końcu, że jest to muzyka country, która powstała w Ameryce. Dzieci poznały największe przeboje tego gatunku, oraz instrumenty w nim występujące, z których na szczególną uwagę zasługuje banjo – instrument w Polsce mało znany.
 

 


15.03.17r. dzieci z grupy IV, V, VI, VII odwiedziły Białostocki Teatr Lalek, gdzie obejrzały nagrodzony w Międzynarodowym Festiwalu Lalkarskim spektakl „Lenka” w wykonaniu białostocko – węgierskiej ekipy artystów. Opowieść o małej, uzdolnionej plastycznie Lence urzekła wszystkich widzów swoją plastycznością, melodyjnością i precyzyjną animacją.  „Lenka” to kameralny, uczący tolerancji spektakl, skierowany do najmłodszych widzów. Białostocki Teatr Lalek po raz kolejny pokazał, że pod względem twórczości dzieci nie ma sobie równych.
 

 


14.03.2017r. dzieci z grupy VI "Muszelki" i grupy VII „Tygryski” uczestniczyły w Dniach Otwartych Szkoły Podstawowej Nr 44 im. St. Moniuszki w Białymstoku. Na wstępie przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. „Pierwszy dzień wiosny” w wykonaniu uczniów szkoły. Następnie dzieci zwiedzały pomieszczenia szkoły:

- bibliotekę, gdzie oglądały książki oraz odgadywały zagadki;

- świetlicę, gdzie uczestniczyły w zajęciach plastycznych;

- salę gimnastyczną, gdzie uczestniczyły w krótkiej rozgrzewce;

- zimowy plac zabaw, gdzie przetestowały basen z piłkami oraz trampolinę;

- salę terapeutyczną;

- salę lekcyjną, gdzie dowiedziały się jak wygląda lekcja języka angielskiego w szkole.

Ponadto przedszkolaki po raz pierwszy usiadły „w ławkach”, zobaczyły jak wygląda tablica z perspektywy ławki szkolnej i „zasmakowały” jak to jest być uczniem szkoły. Na zakończenie dzieci otrzymały własnoręcznie wykonane upominki oraz słodycze.


 

 


14.03.2017r.
w grupie Krasnoludków gościliśmy mamę Alicji. Pani Agnieszka wspólnie z dziećmi rozpoczęła spotkanie poranną gimnastyką przy piosence „Głowa ramiona”. Opowiedziała o swojej pracy, a następnie przeczytała maluszkom wybraną przez Alicję bajkę pt. „Pierwsza klasa” z książki „ Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Dzieci poznały przygody Maszy, która po raz pierwszy poszła do szkoły. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowe naklejki jajeczek i słodką niespodziankę. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy.


 

 


10.03.2017r.
swoją dawną nauczycielkę - p. Beatę Siwicką oraz dzieci z grupy VII "Tygryski” odwiedziła absolwentka naszego przedszkola - Marysia Szczesik, uczennica czwartej klasy szkoły podstawowej oraz szkoły muzycznej w klasie fletu poprzecznego. Przeczytała dzieciom fragment  ze swojej ulubionej książki Joanne K. Rowling „Harry Potter i kamień filozoficzny” oraz  fragment opowiadania „Lew, czarownica i stara szafa” z serii „Opowieści z Narnii” Clive’a S. Lewisa
. Następnie wspomniała o swojej fascynacji bohaterami książki  Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” zachęcając przedszkolaków do jej przeczytania. Marysia opowiedziała także o swojej nauce w szkole podstawowej i w  szkole muzycznej, zaprezentowała podręczniki i inne szkolne akcesoria. Następnie pokazała zerówkowiczom, jak można narysować bukiet tulipanów  za jednym zamachem, bez odrywania ręki od kartki, a na końcu nauczyła dzieci ludowej piosenki „Uciekła mi przepióreczka w proso”. Dzieci bardzo polubiły Marysię i serdecznie zaprosiły ją do ponownych odwiedzin.


 

 


09.03.2017r. dwoje dzieci z grupy VII „Tygryski” reprezentowało nasze przedszkole podczas Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego pod honorowym patronatem Nadleśnictwa Dojlidy "Jestem Przyjacielem Lasu". Organizatorem konkursu było Przedszkole Samorządowe nr 55 w Białymstoku oraz Polskie Stowarzyszenie Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta. Magdalena i Jakub zaprezentowali wiersze: „Przygoda Wojtusia w lesie” oraz „Leśny Doktor”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne upominki od Nadleśnictwa Dojlidy oraz dyplomy. Po prezentacji wierszy wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.


 

 


06.03.2017r. - 10.03.2017r. w grupie Delfinków zagościły dinozaury.
Przybyły olbrzymy zarówno te groźne, jak  i te łagodne, wśród wielu licznych był m.in. Tyranozaur, Brontozaur, przyleciał również Pterodaktyl, pojawiły się i inne ciekawe, wzbudzające podziw i odrobinę strachu. Dzieci stopniowo poznawały świat dinozaurów, ich wygląd, sposób poruszania się, styl życia. Zafascynowane przynosiły do przedszkola figurki dinozaurów, albumy, książki, filmy, informacje pozyskane z Internetu przy pomocy rodziców, szkielet dinozaura. Z ogromnym zaangażowaniem opowiadały o nich, kolorowały rysunki, wycinały tworząc własne, kolorowe dinozaury. Dzięki filmom poszerzyszły swoją wiedzę, dowiedziały się w jaki sposób dinozaury wyginęły. Z każdym dniem zdobywały coraz więcej wiadomości. Wiedziały przede wszystkim, co oznacza słowo "dinozaur". Ostatni dzień był pełen emocji. Najpierw odwiedziła nas koleżanka z grupy Krasnoludków - Oliwia ze swoją fascynująca zabawką - dinozaurem. Następnie odbył się grupowy konkurs wiedzy o dinozaurach. Dzieci bez problemu odpowiadały na niełatwe pytania. Największa wiedzą wykazali się jednak: Tymon, Kornelia, Ignacy i Lena. Zwycięzcom gratuluję, a rodzicom składam serdeczne podziękowania za ogromne zaangażowanie, dzięki temu mogę śmiało stwierdzić, że dinozaury były w naszym przedszkolu i przez chwilę ożyły dla nas ukazując swój fascynujący świat.

Film z wizyty Oliwii i dinozaura
 

 


08.03.2017r. w grupie Krasnoludków gościliśmy mamę Mikołaja.
Wszystkie dzieci wspólnie z naszym gościem rozpoczęli spotkanie krótką gimnastyką do piosenki „ Głowa, ramiona”, były pomyłki w pokazywaniu, ale liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Mama Mikołaja opowiedziała o swojej pracy i przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „ Wesołe podwórko” z książki „ Przygody Reksia”, w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Dzieci poznały różne zwierzęta mieszkające na wiejskim podwórku, które postanowiły zorganizować kąpiel błotną. Z  okazji Dnia Kobiet p. Basia poczęstowała dzieci cukierkami i rozdała kolorowe naklejki. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy.


 

 


07.03. - 08.03.2017r.
W ramach projektu "Cala Polska czyta dzieciom odbyły się trzy spotkania w grupie IV. Czytała nam p. Agatka nauczycielka z gr. "maluszków" w budynku szkoły, mama Piotrusia i mama Oli.


 

 


07.03.2017r. przedszkolaki obejrzały spektakl w wykonaniu Teatru pod Orzełkiem pt. "Opowieści starego kredensu".
Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiedział legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogły doczekać się wejścia na scenę. Stolnica stała się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządził król Wałek Pierwszy, a w pobliskiej pieczarze hałasował smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa Kromka ożyła i nuciła pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienił się w biednego Jasia marzącego o bogactwie. W trakcie spektaklu dzieci złożyły rycerskie ślubowanie przez co powiększyły Zakon Rycerzy Grzeczności.
 

 


03.03.2017r.
tego dnia grupę Delfinków odwiedziła mama Ignacego, spotkała się z dziećmi w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i przeczytała im jedną z ulubionych książek Ignacego pt. "Król lew". Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie.


 

 


02.03.2017r. w grupie Krasnoludków
gościła mama Eli. Dzieci powitały mamę piosenką „ Kotek Puszek”. Mama Eli opowiedziała o swojej pracy, a następnie przeczytała maluszkom bajkę „Kubuś spieszy z pomocą” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Krasnoludki dowiedziały się z niej, że tylko wspólna praca i wzajemna pomoc przynosi pożądane rezultaty. Serdecznie dziękujemy.


 

 


01.03.2017r. grupę "Smerfów" odwiedziła mama Lenki - p. Marta.
Przeczytała dzieciom fragment książki  o przygodach księżniczek Anny i Elsy z bajki "Kraina Lodu". Dzieci z uwagą słuchały, oglądały ilustracje oraz odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanej bajki. Na zakończenie zaśpiewały piosenkę "Podajmy sobie ręce" i umówiły się z p. Martą na kolejne spotkanie by posłuchać o dalszych przygodach księżniczek. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.


 

 


28.02.2017r. grupę Krasnoludków odwiedziła po raz drugi mama Michalinki.
Przeczytała dzieciom książkę pt. „ Peppa Pig wyjeżdża na wakacje” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.  Dzieci musiały bardzo uważnie słuchać i oglądać pokazywane ilustracje, ponieważ potem mama zadawała pytania związane z treścią. Krasnoludki bardzo uważały i udzielały prawidłowe odpowiedzi na pytania za które, Michalinka rozdawała uśmiechnięte buźki. Na zakończenie p. Karolina wręczyła dzieciom odblaskowe opaski i poczęstowała cukierkami. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.


 

 
 

Dzień Świętego Walentego to dzień dobry dla każdego!

Dzień Świętego Walentego jest zabawą na całego!

Więc ściskajcie i całujcie Tych, co są Wam bardzo bliscy!
Pokazujcie, że  kochacie  Wasze mamy, ojców, braci!
Wasze siostry i dziewczyny Waszych chłopców i rodziny!

Warto też mieć przyjaciela, który serce rozwesela!

 Na górze róże, na dole fiołki, kochajmy się wszyscy jak cudne aniołki!

 

14.02.2016r. w naszym przedszkolu za sprawą Balu Serduszkowego królował kolor czerwony. Dzieci  w tym wesołym, walentynkowym dniu bawiły się w rytm znanych serduszkowych hitów, brały udział w konkursach i tańcach integracyjnych. A wszystko to odbyło się po to, aby  uświadomić przedszkolakom, jak ważna jest przyjaźń i bycie dla innych życzliwym i miłym oraz jak cenne jest częste okazywanie naszym bliskim tego, że bardzo ich kochamy i doceniamy. Na dzieci czekała też niespodzianka, przedstawienie interaktywne, muzyczno-teatralne pod tytułem „Wszystkie kolory miłości, przyjaźni i radości”   przygotowane przez nasze nauczycielki. Panie: Agnieszka Zdanuczyk reprezentująca kolor zielony i biały,  Anna Tkaczyk reprezentująca kolor czarny i czerwony,  Beata Winnicka  reprezentująca kolor żółty i niebieski  oraz  Beata Siwicka reprezentująca kolorowe  rytmy muzyki - udowodniły, że wszystkie kolory są równie ważne  i potrzebne jak kolor czerwony i dlatego nasz świat jest tak wspaniały w swej ogromnej  różnorodności!

 

 


13.02.2017r. grupę Krasnoludków odwiedziła mama Kalinki.
Dzieci bardzo się cieszyły i na powitanie zaśpiewały mamie piosenkę "Kotek Puszek" oraz powiedziały wiersz "Bałwanek i zajączki". Mama Kalinki opowiedziała o swojej pracy, następnie przeczytała dzieciom bajkę pt. "Masza i podrzutek" w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Maluszki w wielkim skupieniu słuchały  i oglądały pokazywane ilustracje. Na zakończenie zrobiły pamiątkowe zdjęcie, a od mamy dostały kolorowe baloniki i słodką niespodziankę. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy pozostałych rodziców.


 

 


09.02.2017r. w grupie Delfinków po raz kolejny, w prowadzonej akcji "Cała Polska czyta dzieciom", udział wziął tata Tymona p. Janusz.
Przeczytał dzieciom ciekawą książkę autorstwa Aleksandry Cieślak i Dominiki Czerniak pt. "Piwnice - zagadki spod podłogi". W pełnym skupieniu dzieci słuchały opowieści o 11 tajemniczych piwnicach, tym samym zamieniając się w detektywów, którzy odgadywali do kogo te piwnice należą. Dziękujemy!


 

 


31.01.2017r.
do naszego przedszkola zawitały trzy panie policjantki. Dwie panie policjantki zajmują się, na co dzień bezpieczeństwem w ruchu drogowym a jedna pracuje w prewencji. Panie policjantki na początku przeprowadziły pogadankę na temat różnych rodzajów bezpieczeństwa: przedszkolak bezpieczny na chodniku i podczas przechodzenia przez ulicę na pasach, bezpieczeństwo dzieci w kontaktach z obcym psem, jak przedszkolaki powinny się zachować podczas zaczepiania ich przez osobę nieznajomą, bezpieczne zabawy dzieci na śniegu. Następnie dzieci miały możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i usłyszanych wiadomości w symulacji sytuacji przechodzenia przez pasy na przejściu dla pieszych oraz zachowania się kierujących pojazdami na ulicy. Dzieciom te zabawy sprawiły bardzo dużo radości i mamy nadzieję, że poznane tu wiadomości utrwalą się w codziennych sytuacjach życiowych naszych wychowanków. 
 

 


Aby babcia i dziadziunio w zdrowiu długo żyli.
Aby uśmiech dla nas mieli w każdej wolnej chwili.

23.01.2017r. w grupie Delfinków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym dniu do przedszkola przybyli zacni goście, a dzieci przywitały ich piosenką, wierszem i tańcem. Na koniec wnuki obdarowały Babcię i Dziadka własnoręcznie wykonanymi prezentami i gorącymi życzeniami.

DZIEŃ BABCI i DZIADKA 2016: Życzenia z okazji Dnia Babci, Wierszyki na Dzień Dziadka, ŻYCZENIA SMS - Dzienniklodzki.pl

 

 

Kochani, dziś okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie, jest ich razem czworo.
Co można sprawdzić, gdy się zbiorą.
A teraz, jak ten czas wciąż leci,
Cieszą się dziećmi swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
Że miło babcią być i dziadkiem.
Więc dziś spróbujcie zapamiętać,
Czym są dla dziadków ich wnuczęta.
I pięknej szansy nie przegapcie.
Kochajcie dziadków swych i babcie!

19.01.2017r. w grupie VI „Muszelki” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. „Muszelki” zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków na przedstawienie pt.: „W krainie zimowej bajki”. Przedszkolaki wystąpiły w następujących rolach: Zimowa Wróżka (Ula), Kominiarczyk (Michał), Nowy Rok (Bartek), Stary Rok (Szymon), Pani Zima (Julia Ż.), Śnieżynek (Benek), Mróz (Damian), Śnieżki (Kasia i Ola B.), Bałwanek (Karol), Bałwankowa (Lena), Myszka (Julia A.), Kotki (Patryk i Robert), Aniołki (Marta, Zuzia, Kinga i Ola R.). Na zakończenie przedstawienia dzieci zaśpiewały wiązankę trzech piosenek z „lat młodości” swoich babć i dziadków. Zaproszeni goście nagrodzili dzieci ogromnymi brawami i z wielkim wzruszeniem wysłuchali i śpiewali razem piosenki „Biały krzyż”, „Najpiękniejsza jest moja ojczyzna” i „Po ten kwiat czerwony”. Następnie dzieci wręczyły swoim dziadkom własnoręcznie zrobione prezenty m.in.: kwiatek w słoiczku, kolorowe, szklane kubeczki, muszki i kwiaty na patykach. Po wręczeniu prezentów przedszkolaki razem z panią Anią i Agnieszką zaprosiły gości na słodki poczęstunek zorganizowany w sali „Muszelek”.
 

 


18.01.2017r. w grupie „Krasnoludków”
odbyła się bardzo ważna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście po raz pierwszy mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta na prawdziwej scenie. Maluszki starały się jak najładniej zaprezentować swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie przygotowane specjalnie na tę uroczystość. Babcie i Dziadkowie zatańczyli wspólnie z wnuczętami taniec „Idzie zima”. Na zakończenie maluszki zaśpiewały swoim Dziadkom głośne 100 LAT i wręczyły przygotowane upominki. Słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców dodatkowo uatrakcyjnił całą uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci dzieci i ich ukochanych Dziadków.


 

 J
est taki czas raz do roku,
Kiedy odnajdujemy w sobie spokój.
To czas cudu, pojednania,
To siła istnienia i chęć bratania.
Wesołych Świąt!

22.12.2016r. tego dnia grupa Delfinków gościła swoich bliskich na przedstawieniu pt. "Świąteczne zamieszanie". Inscenizacja słowno - muzyczna dla rodziców ukazała atmosferę radosnego oczekiwania dzieci na Święta Bożego Narodzenia z postaciami św. Mikołaja, Śnieżynek, Wróżki, Bałwanka, Choinki oraz stołem wigilijnym, życzeniami.


 

 

Wesołych Świąt! Bez zmartwień, z barszczem, z grzybami, z karpiem
z gościem, co niesie szczęście! Czeka nań przecież miejsce.

Wesołych Świąt!
A w Święta Niech się snuje kolęda. I gałązki świerkowe
Niech Wam pachną na zdrowie.

Wesołych Świąt!
A z Gwiazdką - pod świeczek łuną jasną
Życzcie sobie- najwięcej:
Zwykłego, ludzkiego szczęścia.

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt i obok wymowy religijnej posiada ogromny wymiar rodzinny. Łagodzi nastroje, raduje serca, przysparza miłości i niesie nadzieję, jak każde narodziny. W polskiej tradycji Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wystawianiem teatralnych przedstawień o narodzinach Chrystusa – tak zwanych jasełek.

 22.12.2016r. tuż przed świętami Bożego Narodzenia w podniosłej, świątecznej i jakże uroczystej atmosferze odbyły się Jasełka pt.: „Jasełka na wesoło” w wykonaniu dzieci z grupy VI „Muszelki”. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście – pani dyrektor, pracownicy przedszkola oraz dzieci z grup przedszkolnych. Dzieci wcielając się w różne postacie składały swoje dary małemu Jezuskowi w betlejemskiej stajence. Na początku pojawił się Józef (Damian) z Maryją (Ula), którzy wędrowali do stajenki, a następnie wystąpiły trzy aniołki (Julia Ż., Ola R., Ala), pastuszkowie (Bartek, Wojtek i Patryk), Jagna (Marta), Trzej królowie (Mateusz, Robert i Kacper), Herod (Karol), Narratorzy (Kinga, Gabrysia, Amelka, Zuzia, Julia A.), Hetman (Michał), Diabeł (Szymon), Śmierć (Benek), Diabełek – dziecko (Wiktoria), dwie dziewczynki (Ola B., i Lena).  Występy dzieci przeplatane były piosenkami i pastorałkami. Na zakończenie pani dyrektor Agnieszka Dziubińska złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne. To przedstawienie dostarczyło wielu wrażeń oraz wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.


 

 

Wesołych Świąt! Bez zmartwień, z barszczem, z grzybami, z karpiem
z gościem, co niesie szczęście! Czeka nań przecież miejsce.

Wesołych Świąt!
A w Święta Niech się snuje kolęda. I gałązki świerkowe
Niech Wam pachną na zdrowie.

Wesołych Świąt!
A z Gwiazdką - pod świeczek łuną jasną
Życzcie sobie- najwięcej:
Zwykłego, ludzkiego szczęścia.

 21.12.2016r. tuż przed świętami Bożego Narodzenia w podniosłej, świątecznej i jakże uroczystej atmosferze odbyły się Jasełka pt.: „ Jasełka na wesoło” w wykonaniu dzieci z grupy VI „Muszelki”. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście rodzice i członkowie rodzin naszych przedszkolaków – wspaniałych aktorów. Dzieci wcielając się w różne postaci przynosiły swoje dary małemu Jezuskowi w betlejemskiej stajence. Na początku pojawił się Józef (Damian) z Maryją (Ula), którzy wędrowali do stajenki, a następnie wystąpiły trzy aniołki (Julia Ż., Ola R., Ala), pastuszkowie (Bartek, Wojtek i Patryk), Jagna (Marta), Trzej królowie (Mateusz, Robert i Kacper), Herod (Karol), Narratorzy (Kinga, Gabrysia, Amelka, Zuzia, Julia A.), Hetman (Michał), Diabeł (Szymon), Śmierć (Benek), Diabełek – dziecko (Wiktoria), dwie dziewczynki (Ola B., i Lena).  Występy dzieci przeplatane były piosenkami i pastorałkami. Na zakończenie pani Ania i pani Agnieszka złożyły przybyłym gościom życzenia świąteczne a dzieci wręczyły swoim bliskim świąteczne aniołki. Następnie panie wręczyły dzieciom sztuczne ognie, które pod opieką osób dorosłych rozbłysły na sali gimnastycznej. To przedstawienie dostarczyło wielu wrażeń oraz wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.


 

 W SERCACH – RADOSNEGO POKOJU,
W DOMACH – ŚWIĄTECZNEGO NASTROJU,
W MIKOŁAJOWYM WORKU  – PREZENTÓW NA ROK CAŁY,
W USTACH – BY DŹWIĘKI KOLĘD ROZBRZMIEWAŁY,
NA STOLE – SIANKA I OPŁATKA BIAŁEGO,A ŚWIĘTA –  ZDROWIA I RADOŚCI
ORAZ SZCZĘŚLIWEGO ROKU NOWEGO

20.12.2016r. tuż przed świętami Bożego Narodzenia w świątecznej atmosferze odbyły się Jasełka pt.: „ Jasełka na wesoło” w wykonaniu dzieci z grupy VI „Muszelki”. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście – dzieci z oddziałów przedszkolnych w budynku szkoły. Przedszkolaki z „Muszelek” wcielając się w różne postacie składały swoje dary małemu Jezuskowi w betlejemskiej stajence. W jasełkach wystąpiły takie postacie jak: Józef z Maryją, którzy wędrowali do stajenki, a następnie wystąpiły trzy aniołki, pastuszkowie, Jagna, Trzej królowie, Herod, narratorzy, Hetman, Diabeł, Śmierć, Diabełek – dziecko, dwie dziewczynki. Występy dzieci przeplatane były piosenkami i pastorałkami. Na zakończenie pani Agnieszka i pani Ania złożyły wszystkim obecnym dzieciom i paniom życzenia świąteczne. To przedstawienie wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

 
 

 Gdzieś w dalekiej krainie pomiędzy śniegami

                              mieszka Święty Mikołaj ze swymi pomocnikami...

 

20,21,23.12.2016r. dzieci z grupy VII „Tygrysków” trzykrotnie: dla rodziców i członków rodzin, dla społeczności przedszkolnej oraz dla przedszkolaków z oddziałów w gimnazjum,  zaprezentowały świąteczne   przedstawienie  pod tytułem „Święty Mikołaj, gwiazdeczki, dzwoneczki w grudniowy dzień”. Starszaki, pod kierunkiem Mikołajowej żony, p. Beaty Siwickiej , świetnie odegrali role małych Mikołajków-pomocników Świętego Mikołaja. Poprzez wiersze, piosenki, tańce, grę na dzwonkach chromatycznych, janczarach i innych instrumentach przedstawili historię przygotowań Aniołków i ludzi do Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie mali aktorzy złożyli uroczyste przyrzeczenie Świętemu Mikołajowi pozwalające sądzić, że  nie wyciągnie On w tym i w przyszłym roku ze swego worka żadnej rózgi, a wszystkie „Tygryski” otrzymają wymarzone prezenty.

 
 

 

A gdy zabłyśnie gwiazda
W błękitnej dalekości.
Będziemy z sobą dzielić
Opłatek – chleb Miłości.
Oto już cud się spełnia,
Już biją w niebo dzwony.
O witajże nam, Jezu,
W Betlejem narodzony

16.12.2016r. w grupie „Muchomorków” odbyły się  Jasełka Bożonarodzeniowe. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki  ku uciesze swoich rodziców, w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną kolędami i pastorałkami. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat.
 

 

ZBIERAMY ŻOŁĘDZIE DO ZOO

Na zaproszenie Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku nasze przedszkole wzięło udział w akcji zbierania żołędzi dla zwierząt przebywających w ZOO w Białymstoku

Celem akcji było: rozwijanie u dzieci proekologicznych zachowań, wrażliwość na los zwierząt, nauka korzystania z zasobów przyrody oraz aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Rodzicom i dzieciom dziękujemy za okazane serce.

Ratujmy Kasztany 2016 !

Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku wzorem lat ubiegłych zorganizował kampanię „Ratujmy Kasztany 2016”, w której udział wzięły dzieci z naszego przedszkola.

Cała akcja polegała na systematycznym grabieniu i uprzątaniu opadających liści kasztanowców, wewnątrz których zimują osłonięte kokonem poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka. Przedsięwzięcie miało  istotne znaczenie dla poprawy kondycji zdrowotnej tego gatunku drzew w naszym mieście poprzez eliminację szkodników. Jednocześnie podnosi świadomość proekologiczną społeczeństwa i pełni funkcję edukacyjną.

Dzieci wyposażone w foliowe rękawice z wielkim zaangażowaniem zbierały liście kasztanowców do papierowych worków.  Akcja miała miejsce na terenie naszego przedszkola i Osiedla Zielone Wzgórze w dniach  od 17.10.2016r. do 28.10.2016r. 

 


Jak co roku w okresie przedświątecznym zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu zbiórkę zabawek i słodyczy dla dzieci z białostockiego hospicjum będących pod opieką fundacji "Pomóż im". Zebrane dary zostały przekazane Fundacji dn. 13.12.2016. Za zaangażowanie oraz wsparcie rzeczowe dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom.

\
 

 


06.12.2016r. przedszkolaki uczestniczyły w audycji muzycznej pt. "O chochliku, który chciał zepsuć święta". Bohaterem tej opowieści był złośliwy Chochlik, który nie lubił Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też bardzo się starał sprawić, aby Święta nie były radosne i szczęśliwe. Nie spodziewał się jednak, że ktoś może mu w tym przeszkodzić. Aniołek i dwa Świąteczne Elfy postarały się wspólnie z publicznością przekonać Chochlika Złośnika do zmiany poglądów i wzbudzić w nim bożonarodzeniową radość. Pomogły w tym świąteczne piosenki oraz wspólnie wykonane piękne kolędy.
 

 


30.11.2016r.dzieci z grupy VI "Muszelki" odwiedziły Pocztę Polską
przy ul. Zielonogórskiej. Zapoznały się z pracą urzędników pocztowych oraz wyglądem i wyposażeniem poczty. Miały też możliwość zakupu znaczka pocztowego i wysłania listu.


 

 


29.11.2016r. to spotkanie z Teatrem pod Orzełkiem i bajką pt. "3x królewna, 3x smok".
Aktorzy opowiedzieli trzy historie o królewnach. Choć wszystkie bajki zaczynają się tak samo, to w zależności od charakteru królewny, Złośnicy, Beksy lub Roztropnej dalszy ciąg był zupełnie inny. Dzieci utożsamiając się z bohaterkami bajki uczą się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym sposobem w walce z bajkowym Smokiem, jak i codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga,a nie płacz i złość.


 

 


28.11.2016r.
w naszej placówce odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VIII edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. "Podróże po Podlasiu". Konkurs zorganizowany przez p. Grażynę Danielczyk i p. Ewę Giełażyn skierowany był do dzieci 3,4,5,6 - letnich uczęszczających do przedszkoli miasta Białystok i gmin ościennych. Oto nagrodzeni w konkursie:

I dzieci 3 - 4 -  letnie

Placówka

Imię i nazwisko dziecka


Imię i nazwisko nauczyciela

 

PS „Słoneczne” w Wasilkowie

Natalia Zaniewska

 

Anna Bakłażec, Diana Sawicka

Przedszkole w Knyszynie

Daria Popławska

Teresa Gamaradzka

Przedszkole z oddziałami integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu

Borys Bartoszewicz

Małgorzata Prymaka, Grażyna Rowińska

PS Nr 10

Miłosz Jaszczołt

Elżbieta Korolczuk, Urszula Korol

II dzieci  5 - 6 - letnie

Placówka

Imię i nazwisko dziecka

 

Imię i nazwisko nauczyciela

 

PS Nr 39

Jakub Cywoniuk

Katarzyna Leończuk, Alicja Lange

PS N 10

Weronika Sienkiewicz

Wioleta Zawadzka, Mirosława Michnowska

Zespół Szkół i Przedszkole w Tykocinie

Maciej Jabłoński

Halina Gładysz

Zespół Szkół i Przedszkole w Tykocinie

Dominika Ostrowska

Joanna Ostrowska

Wyróżnienie:

  1. PS Nr 10 – Oliwia Prokop, nauczycielki – Mirosława Michnowska, Wioleta Zawadzka 

 

25.11.2016r. Światowy Dzień Pluszowego Misia.

 

”Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,
żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez, i wytarcia łez.
Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest,
żeby trzymać go za rękę, kiedy tylko chcesz.
Miś ma wszystko, czego trzeba, żeby misiem być,
by do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić"

 

Małe, duże i ogromne, kolorowe i jednobarwne, puchate i mięciutkie pluszowe misie-powiernicy dziecięcych smutków i radości  opanowały  nasze przedszkole w piątek. Przybyły ze swoimi małymi właścicielami, żeby w Światowym Dniu Pluszowego Misia  brać udział w misiowych konkursach, rozwiązywać misiowe zagadki, pokosztować misiowego przysmaku - miodku, śpiewać  i tańczyć w rytm misiowych przebojów oraz obejrzeć przedstawienie pod tytułem „Baba Jaga i miś”, które przygotowały nasze panie z kabaretu nauczycielskiego: Anna Tkaczyk  w roli Baby Jagi, Agnieszka Zdanuczyk w roli misia, Beata Siwicka w roli kuchareczki. Ten dzień udowodnił, że pluszowy miś nadal pozostaje  najukochańszym przyjacielem dla wielu dzieci.
 


 

 


24.11.2016r. dzieci z gr. „Krasnoludków” i „Króliczków” uczestniczyły w spotkaniu z pracownikami kolei Przewozów Regionalnych w Białymstoku.
Odbyło się zajęcie edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach oraz właściwego zachowania się na terenie kolejowym w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj”. Prowadzące w sposób bardzo ciekawy zapoznały dzieci z pracą kolejarzy, zachęciły do skorzystania z przejazdów pociągiem wspólnie z rodzicami. Na zakończenie dzieci otrzymały mnóstwo upominków, a panie wspólnie z dziećmi wręczyły podziękowanie i złożyły życzenia wszystkim pracownikom kolei z okazji Dnia Kolejarza.


 

 


23.11.2016r.
dwoje dzieci z kółka teatralno - językowego Ula Rogowska i Wojtek Danielczyk pod kierunkiem pani Agnieszki Katarzyny Zdanuczyk i pani Beaty Bernackiej wzięły udział w VII Przeglądzie Recytatorskim „Co w trawie piszczy” pod hasłem „W koronie drzew” organizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 77 „Rumiankowe  Przedszkole” w Białymstoku. Przedszkolaki zaprezentowały następujące wiersze: Wojtek „Złoty liść” Tadeusza Kubiaka i Ula „O czym marzy drzewo” Lucyny Szubel. Po wszystkich występach zostały wręczone cenne nagrody i statuetki wszystkim małym i utalentowanym recytatorom i uwieczniono ich pamiątkowymi zdjęciami. Następnie małych wykonawców zaproszono na słodki poczęstunek.
 

 


18.11.2016r. w naszym przedszkolu już po raz kolejny odbyły się Spotkania z poezją. W tym roku były to utwory Marii Konopnickiej. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej, przygotowanej przez p. Irenę Radzaj, poprzebierani recytatorzy - dzieci z poszczególnych grup - deklamowali z przejęciem wybrane utwory poetki: Zła zima, Tęcza, Żuczek, Jadą, jadą dzieci drogą, Pojedzemy w cudny kraj, Nasz świat, Kłopoty z myciem, Bocian. Na zakończenie prowadzące - p. Maria Kuba, p. Regina Stachurska i p. Irena Radzaj podziękowały koleżankom nauczycielkom za przygotowanie pięknych interpretacji wierszy, dzieciom zaś wręczyły dyplomy i książeczki.


 

 


17.11.2016r
. odbył się Festiwal Piosenek Dla Pani Jesieni. Nasze panie: Anna Tkaczyk - w roli Pani Jesieni, Beata Siwicka - w roli Cyganeczki, Patrycja Ciborowska – w roli Pani Doktor oraz  Agnieszka Katarzyna Zdanuczyk i Beata Bernacka - w roli Ratowniczek Medycznych rozpoczęły festiwal zabawnym przedstawieniem pod tytułem „Zmęczona Pani Jesień”. Następnie przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz dały popis gry na różnych instrumentach. Jesienne stroje przygotowane specjalnie na tą okazję samodzielnie lub  z pomocą rodziców cieszyły oczy swoim pięknem  i różnoraką pomysłowością. Festiwal zakończyła Jesienna Dyskoteka.


 

 


15.11.2016r.
dzieci z grupy "Króliczki" wzięły udział w programie edukacyjnym zorganizowanym przez galerię Carrfour "Mały piekarz". Ubrane w fartuszek i czapkę przygotowywały pyszną pizzę. W trakcie rozmów z piekarzami poznawały kolejne etapy  powstawania pieczywa: chlebów, ciast i ciasteczek. Wróciły do przedszkola pełne wrażeń i z upieczonymi pizzami.


 

 


Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" w grupie „Krasnoludków” ruszyła pełną parą: 20.10.2016r. czytała dzieciom książkę siostra Wiktora; 28.10.2016r. mama Małgosi, a 7.11.2016r. mama Michalinki. Krasnoludki serdecznie dziękują i proszą o więcej.


 

 10.11.2016r. na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości Polski. Przypadająca w tym roku 98 rocznica odzyskania niepodległości Polski została zorganizowana przez dzieci z grupy VI i VII pod bacznym okiem pani Ani, pani Agnieszki i pani Beatki. Pani Agnieszka wprowadziła wszystkich zebranych na sali gimnastycznej w nastrój wierszem patriotycznym zaczynającym się od słów: 

Dzisiaj wielka jest rocznica –

Jedenasty Listopada!

Tym, co zmarli za Ojczyznę,

Hołd wdzięczności Polska składa.

Później dzieci z grupy VI pięknie odśpiewały piosenkę zespołu No To Co „Najpiękniejsza jest moja ojczyzna” oraz wyrecytowały z podziałem na role wiersz pt.: „Polska” Małgorzaty Strzałkowskiej.  Po recytacji linijek wiersza mówiącego o Mazurku Dąbrowskiego artyści wraz z zebranymi na sali odśpiewali hymn Polski.  Grupa VI zaprezentowała wszystkim jeszcze dwie z niezbyt łatwego repertuaru piosenki pt.: „Po ten kwiat czerwony” zespołu No To Co oraz „Biały Krzyż” Krzysztofa Klenczona i Czerwonych Gitar.  Grupa VII pod batutą pani Beatki zaśpiewała wiązankę wojskowej piosenki oraz zatańczyła układ choreograficzny do melodii z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Na zakończenie pani dyrektor skierowała kilka słów do wszystkich obecnych na uroczystości podkreślając jak ważna jest pamięć o niepodległości i stawanie się patriotą od najmłodszych lat i pielęgnowanie tej postawy.

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze, biel i czerwień,

Czerwień to miłość, biel serce czyste,

Piękne są nasze barwy ojczyste.
 

 
10.11.2016r. Pierwszy śnieg i dużo radości. Dzieci z grupy II "Króliczki" cieszą się bardzo z białego puchu.
 

 


09.11.2016r.
przedszkolaki obejrzały spektakl w wykonaniu Teatru CoNieco pod tytułem "Tak jest dobrze". Składał się on z dwóch części. W pierwszej zaprezentowała się Babusia Jagusia, która mówiła na temat złego i zdrowego odżywiania oraz zaprezentowała swoje czarodziejskie możliwości. W drugiej zaś z dziećmi spotkał się diabełek, który chciał być dobry i zaprzyjaźnił się z ludźmi , jednak jego szef- Lucjusz groził srogą karą jeśli diabełek nie zacznie kusić i namawiać do złego. Wystraszony biedaczyna nie chciał zrazić przyjaciół ale próbował jednak spełnić swoją piekielną powinność lecz wśród dobrych ludzi nie było to łatwe. W końcu przyznał się przyjacielowi w jakiej jest sytuacji, a ten wymyślił wspaniały fortel, uratował diabełka przed Lucjuszem i pomógł mu stać się prawdziwym, dobrym chłopcem w myśl motta: "Bądź dobry dla innych, dbaj o przyjaciół, a nie zostaniesz nigdy sam".

 
 

 


8.11.2016r.
w grupie „Krasnoludków" odbyła się bardzo ważna uroczystość „Pasowanie na Przedszkolaka". Maluszki zostały wprowadzone w społeczność przedszkolną przez starszaków z grupy VI przy dźwiękach piosenki „Bo nasze przedszkole to jedna rodzina”. Zaprezentował swoje umiejętności recytatorski, wokalne i taneczne przygotowane z tej okazji przed rodzicami, babciami i dziadkami. Posumowaniem tak ważnego wydarzenia było złożenie przyrzeczenia , które odczytała p. dyrektor. Każdy maluszek dotknięty zaczarowaną kredką przez p. dyrektor zmienił się w prawdziwego przedszkolaka. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy i małe upominki.
 

 


Akcję pt. "Cała Polska czyta dzieciom" w grupie IV rozpoczęła 28.09 2016r. siostra Leny Zdanowicz - Pola. 12.10.2016r. gościliśmy ciocię Tomka Chojnowskiego, 03.11.2016r. odwiedziła nas mama Piotrusia. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzone chwile, pięknie przeczytane bajki i zachęcamy innych rodziców do spotkań z książką w naszej grupie.


 

 
28.10.2016r.
 dzieci z grupy IV w ramach kampanii społecznej „Pola Nadziei” zasadziły w ogrodzie przedszkolnym żonkile.
 

 


W każdą środę
„Muszelki” razem z panią Agnieszką na dźwięk dzwoneczka i zawieszonej specjalnej zawieszki z logo programu na drzwi wejściowe do swojej grupy rozpoczynają zajęcia z programu „Przyjaciele Zippiego”. Odbyły się już dwa takie zajęcia, pierwsze dotyczyło rozpoznawania uczucia smutku i radości a „Muszelki” podczas zajęć wymyśliły sposoby na to, co można zrobić, aby dziecko smutne stało się wesołe i radosne m.in.: przytulić, namalować obrazek, powiedzieć o tym pani, powiedzieć miłe słowo, porozmawiać itp. Na drugim spotkaniu dzieci rozmawiały o uczuciu wściekłości i zdenerwowaniu i zaproponowały, co można zrobić w sytuacji, gdy czujemy się wściekli i źli, m.in. oto one: iść na podwórko, pograć w piłkę, kosza i inny sport, poprosić rodziców o „gilgotki”, pójść do pokoju i przytulić się do poduszki i posłuchać kołysanki itp. W swojej sali „Muszelki” razem z panią Agnieszką urządziły „Kącik Zippiego”, do którego zawsze mogą przyjść wziąć Zippiego na kolana i posiedzieć, porozmawiać z nim i podumać sobie o wszystkim i przypomnieć sobie, o czym rozmawiały na wcześniejszych zajęciach.
 

 


Dzieci z grupy VI „Muszelki” pod kierunkiem pani Agnieszki Katarzyny Zdanuczyk dnia 26.10.2016r. wprowadzały maluszki „Pszczółki” z budynku szkoły w społeczność przedszkolną na uroczystości „Pasowania na Przedszkolaka”. Starszaki tanecznym krokiem wprowadziły maluszki piosenką, „Bo nasze przedszkole to jedna rodzina”, a potem pięknie odśpiewały hymn naszego przedszkola „Konwaliowy Zakątek”.  Dnia 27.10.2016r. „Muszelki” wprowadziły na uroczyste pasowanie maluszki z grupy „Sowy” i uroczyście odśpiewały hymn naszego przedszkola „Konwaliowy Zakątek”. Dnia 28.10.2016r. starszaki wprowadziły maluszki z grupy „Jagódki” na swoją pierwszą uroczystość, jaką było niewątpliwie pasowanie i przyjęcie do grona prawowitych przedszkolaków.  „Muszelki” zaśpiewały piosenką, „Bo nasze przedszkole to jedna rodzina”, a potem z uśmiechem na buziach odśpiewały hymn naszego przedszkola „Konwaliowy Zakątek”.  Starszaki od każdej grupy maluszków w ramach podziękowania dostały drobne upominki m.in. odblaskowe breloczki, kolorowe lizaki i ciasteczka z długopisami. Starszaki z grupy VI czuły się bardzo wyróżnione, że to właśnie one mogły wprowadzić swoich młodszych kolegów i koleżanki w społeczność przedszkolną zupełnie tak jak słowa piosenki, którą śpiewały, (…) „Bo nasze przedszkole to jedna rodzina, starszy czy młodszy, chłopczyk czy dziewczynka” (…)


 

 


27.10.2016r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie III edycji miedzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt.: „Barwy Świata Przyrody”. Konkurs zorganizowany przez panie J. Szeszko, A. Tkaczyk i A. Zdanuczyk skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców, a celem tego konkursu było propagowanie polskiej przyrody i rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych, rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz integracja dziecka z rodzicami poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu. Nagrodzeni laureaci obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez dzieci z naszego przedszkola z grupy II „Króliczki” i starszaki z grupy VI „Muszelki”. Uroczystość zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami i tradycyjnie słodkim poczęstunkiem dla wszystkich zaproszonych gości.

Oto nagrodzeni laureaci konkursu:

Dzieci 3 - 4 letnie:

Placówka

Imię i nazwisko dziecka

Imię i nazwisko nauczyciela

PS nr 77

Bożena Gierłachowska

 

Ewa Wróblewska

PS nr 4

Hanna Kowalewska

Ewa Tarnawczyk Anna Ostrowska

PS nr 51

Paweł Wyszyński

Anna Stopczyk Elżbieta Prymaka

   

 

PS nr 82

Zuzanna Urbanowicz

Anna Rynkiewicz Paulina Kuźmicz

Dzieci 5 - 6 letnie:

Placówka

Imię i nazwisko dziecka

Imię i nazwisko nauczyciela 

PS nr 45

 

Julita Sutuła

Anna Surowiec

Dwujęzyczne Przedszkole Niepubliczne „Mali Podróżnicy”

Valeria Vassiljeva

Monika Koralewska - Pużuk

PS nr 12

Maurycy Michaluk

Ewa Majewska Elżbieta Kondrusik - Fiedorczuk

PS nr 56

Olaf Wenclik

Agnieszka Szkiłądz Anna Wejkowska

PS nr 79

Szymon Polkowski

Anna Tkaczyk Agnieszka Katarzyna Zdanuczyk

PS nr  76

Dominika Ziniewicz

Małgorzata Łoniewska Ewa Sochor

Wyróżnienia:

Placówka

Imię i nazwisko dziecka


Imię i nazwisko nauczyciela

 

PS nr 53

 

Bartosz Dawidziuk

Danuta Wróblewska

PS nr 2

Anna Antonina Dziubińska

Urszula Dzierżanowska  Małgorzata Litwin

PS nr 64

Jaś Olszewski

Monika Krupicka

PS nr 42

Staś Szpakowicz

Elżbieta Zarzecka Krystyna Borowska Elżbieta Karpowicz - Stankiewicz

PS nr 76

Lena Dominiuk

Sylwia Mielech Jadwiga Olędzka

PS nr 77

Filip Barżykowski

Jolanta Kłusewicz Natalia Kafara Iwona Zaborowska

PS nr 51

 

Dominika i Szymon Zahorscy

Agnieszka Maślińska Małgorzata Godlewska

PS nr 29

Alicja Griń

Izabela Płotczyk Barbara Wyrzykowska

PS nr 79

 

Marta Markiewicz

Elżbieta Neczyperowicz Teresa Puciłowska

PS nr 82

 

Filip Borowski

Agnieszka Piasecka Elwira Siemieńczuk

PS nr 56

Julia Demianiuk

Agnieszka Szkiłądz Anna Wejkowska

 

PS nr 10

 

Zuzanna Łopata

Mirosława Michnowska Wioletta Zawadzka

PS nr 79

Dominika Hodun

Beata Siwicka Dorota Wiechnik

PS nr 76

Mateusz Omolecki

Urszula KownackaWszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
 

 


27.10.2016r. odbyło się kolejne cykliczne spotkanie z przyrodą. Pokaz slajdów na temat "Odloty ptaków" przygotowała p. Jolanta Kłusewicza, a  zdjęcia udostępnił ze swojej kolekcji p. Sławomir Kłusewicz.


 

 


25.10.2016r.
dwie dziewczynki z grupy VI Marta Cichocka i Alicja Suchodolska pod kierunkiem pani Agnieszki Katarzyny Zdanuczyk wzięły udział w XVI Jesiennym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej organizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 51 „Przyjazne” w Białymstoku. Dziewczynki zaprezentowały jesienną piosenkę pt.: „Zbieramy grzyby”.  Po wszystkich występach zostały wręczone cenne nagrody wszystkim wykonawcom i uwieczniono na pamiątkowych zdjęciach. Następnie małych wykonawców zaproszono na ciasto i lemoniadkę.


 

 
25.10.2016r. Teatr "Orzełek" - "Wyspa pacynek"
 

 


19.10.2016r. delfinki odwiedził tata Tymona.
Pan Janusz spotkał się z dziećmi w ramach akcji pt. "Cała Polska czyta dzieciom" i przeczytał kilka ciekawych bajek i wierszyków, m.in. "Sójka", "Straż Pożarna". Bardzo dziękujemy za wizytę i zachęcamy do dalszych, pełnych bajkowych wrażeń, spotkań także innych rodziców z delfinkami.
 

 


13.10.2016r. dzieci z grupy VII „Tygryski” wybrały się na wycieczkę do apteki „Pogodnej”. Celem wizyty było poznanie pracy farmaceuty, wyglądu i wyposażenia apteki. Panie farmaceutki opowiedziały dzieciom o swojej pracy, pokazały jakie lekarstwa, witaminy, kosmetyki, preparaty lecznicze  można w niej kupić. Wytłumaczyły, co to jest recepta i jak ją można zrealizować. Następnie podczas ciekawej prezentacji przeprowadzonej przez panią farmaceutkę przedszkolaki  przypomniały sobie etapy prawidłowego mycia rąk i dowiedziały się, że 15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk. Na koniec  dzieci otrzymały Dyplomy Właściciela Czystych Rąk, kolorowanki i naklejki dydaktyczne, kolorowe długopisy i błękitne balony, których kolor symbolizował wodę.


 

 


12.10.2016r. Krasnoludki piosenką powitały mamę Izy. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały kilku opowiadań o przygodach krecika. Rozpoczęła się w grupie I - maluszków akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
 

 


06.10.2016r.
to spotkanie z aktorami Teatru CoNieco i przedstawieniem pt. "Pluszowa opowieść o przyjaźni". Bałwanek zaprzyjaźnia się z zajączkiem, który zmęczony po zabawie wybiera się do swojej norki. Bałwanek prosi żeby został, ale on nie może, bo musi mieć ciepło kiedy śpi i lubi słuchać jak bije gorące serce jego mamy. Zimny Bałwanek postanawia, że zrobi wszystko, by być cieplejszym dla swojego przyjaciela. Poświecenie i upór sprawiają, że znajduje się często w sytuacjach zagrożenia albo komicznych. Wszystko jednak dobrze się kończy. Bałwanek spotyka różne zwierzęta (lisa, pingwina, małpkę, misia i renifera) przez co poznaje otaczający świat, a dzieci dowiadują się, że prawdziwa przyjaźń to oddanie i poświęcenie dla innych.


 

 


29.09.2016r. odwiedzili nas muzycy filharmonii, którzy na czas trwania audycji muzycznej pod tytułem „Jak powstały instrumenty” zamienili się w jaskiniowców. Opowiedzieli przedszkolakom o tym, że dawno, dawno temu, kiedy na ziemi żyli jeszcze jaskiniowcy, zaczęła rodzić się nowa siła na świecie. To była muzyka. Pierwotni ludzie w najróżniejszych i najdziwniejszych sytuacjach uświadamiali sobie jej moc i piękno. Za pomocą prób i błędów odkrywali, jak wydobywać dźwięki, żeby powstała muzyka, a nie hałas, czy zgrzyt. Dzieci w ciekawy i zabawny sposób dowiedziały się o początkach śpiewu oraz instrumentów perkusyjnych, dętych , strunowych i klawiszowych i wszyscy razem uczestniczyli w poszukiwaniu muzyki w otaczającym świecie.
 

 


20.09.2016r. Uroczyście obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka.
Główne uroczystości w Białymstoku związane z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka miały miejsce na stadionie. Były niespodzianki - aktorzy teatru „Co nieco” zorganizowali zabawy, były też gry i zabawy na popularnych „dmuchańcach”. Uczestnicy spotkania mogli też zwiedzić białostocki stadion. Prezydent Białegostoku, który uczestniczy w święcie przedszkolaków laureatom konkursu „Przedszkolaki lubią sport” wręczył nagrody, m.in. naszym przedszkolakom - Oli Rutkowskiej i Gabrysi Osiekowicz. W tym czasie przedszkolaki w przedszkolu uczciły ten dzień maszerując ulicami osiedla.
 

 


19.09.2016r. W Białymstoku rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Z tej okazji prezydent Białegostoku spotkał się na Rynku Kościuszki z przedszkolakami, ich nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Nie zabrakło tam również delegacji z naszego przedszkola. Przedszkolaki zatańczyły poloneza i krakowiaka, a następnie wysłuchały miłych słów pana prezydenta. Wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Przedszkolaka. Potem laureaci konkursu „Ja, moja rodzina w mieście” z rąk prezydenta Białegostoku otrzymali dyplomy i nagrody. Uczestnicy spotkania  obejrzeli także wystawę prac plastycznych. Spotkanie zakończyło się zabawami integracyjnymi.


 

 


16.09.2016r.
przedszkolaki włączyły się do akcji Sprzątanie świata – Polska 2016. Samo sprzątanie poprzedzone było zajęciami dotyczącymi segregowania odpadów komunalnych i recyklingu. Nauczycielki szczególną uwagę  zwróciły na segregowanie odpadów oraz recykling. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały udział w rozmowie, odpowiadały na zadane pytania. Poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady. Jednak główną atrakcją tego dnia było sprzątanie „Naszej Ziemi”, nad którym cały czas czuwały nauczycielki, dbając o bezpieczeństwo przedszkolaków. Wszystkie dzieci otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie zapełnione worki włożyły do kosza. Akcja ta uświadomiła dzieciom, że warto być przyjacielem środowiska.
 

 


23.08.2016r. w grupie „ Krasnoludki” odbyły się zajęcia adaptacyjne z udziałem dzieci nowo przyjętych i ich rodziców.
Przygotowane zabawy taneczno-muzyczne i zajęcia plastyczne wywołały dużo uśmiechów i radości zarówno u dzieci jak i ich rodziców. Wpłynęły na zmniejszenie stresu związanego z przekroczeniem progu przedszkola. Cel zajęć adaptacyjnych został osiągnięty.