Przedszkole Samorządowe nr 79

"Konwaliowy Zakątek"

w Białymstoku

ul. Konwaliowa 8, 15 - 674 Białystok

 

MENU GŁÓWNE
 Strona główna
 O nas
 Statut
 Koncepcja
 Regulaminy
 Rekrutacja
 Kadra
 Zaj. dodatkowe
 Rada Rodziców
 Dla rodziców

 Aktualności

- 2017/2018
 

 Publikacje
 Ogłoszenia
 Kontakt

 

JUBILEUSZ

25 - lecia

 

GOŚCIE
 

Jesteś naszym

gościem

 

 
autor i redaktor:
Grażyna Danielczyk

 

Aktualności

w roku szkolnym 2017/2018

 


10.11.2017r. grupę „ Króliczków”
odwiedził brat Elizy. Bogdan chodzi do IV klasy Szkoły Podstawowej Nr 44. Dzieci pochwaliły się swoimi umiejętnościami, a Bogdan umiejętnością pięknego czytania bajki „ Mała Syrenka” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Cała grupa w wielkim skupieniu słuchała i śledziła przygody Małej Syrenki, która mieszkał wraz z siostrami w zamku na dnie morza. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.


 


8.11.2017r. grupę „Króliczków”
odwiedziła mama Krystiana. Dzieci powitały mamę wierszem „ 11 listopada” i piosenką „ Pac gruszka”. Pani Aneta Żegunia przeczytała książkę pt. „ Zwierzęta na wsi” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Króliczki poznały przygody podróżnika Gucia, który znał wszystkie zwierzęta mieszkające na wiejskim podwórku. Wspólnie naśladowały głosy zwierząt, które wydobywały się z książki po naciśnięciu magicznego guziczka m.in. koguta, pieska, krowy i konika. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy.


 


07.11.2017r
. w grupie I „Krasnoludki” gościliśmy babcię Franciszka panią Krystynę Olechnowicz, która przeczytała dzieciom bajkę w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Pani Krystyna przeczytała dwie bajki pt.: „Masza i Niedźwiedź” oraz „ Zajęcza Chatka”. Dzieci z wielką przyjemnością wysłuchały tych bajek i mamy nadzieję, że pani Krystyna odwiedzi nas jeszcze z nie jedną bajeczką do wysłuchania.


 


31.10.2017r. grupę „Króliczków”
odwiedziła mama Małgosi. Dzieci pokazały mamie na powitanie krótką inscenizację piosenki „Na marchewki urodziny”. Pani Beata Sapieżyńska przyniosła ze sobą trzy książeczki wypożyczone z osiedlowej biblioteki. W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom przeczytała bajkę „Rok w Dolinie Muminków”- dzieci poznały zmiany zachodzące w różnych porach roku. „Tupcio chrupcio”- bajka „Urodzinowy prezent”- poznały marzenia małej myszki o prezencie na urodziny- najpiękniejszy rower na świecie. „ Martynka i cztery pory roku” – dziewczynka dostała w prezencie od dziadka  kalendarz z wierszami na każdy miesiąc – dzieci uważnie słuchały jakie niespodzianki w przyrodzie pojawiają się w kolejnych miesiącach. Na zakończenie dostały do pokolorowania obrazki i puzzle do układania. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy.


 

„Jesienna piosenka z deszczykiem i dreszczem…”

 27.10.2017r. w naszym przedszkolu odbył się Festiwal Piosenek dla pani Jesieni. Tego dnia panowały w przedszkolu piękne jesienne kolory m.in.: brąz, pomarańcz, żółć i różne odcienie zieleni. Gościliśmy w naszych progach panią Jesień (w tej roli pani Ania), którą panie prowadzące festiwal pani Agnieszka i pani Beata zaprosiły do obejrzenia i posłuchania piosenek przygotowanych przez poszczególne grupy przedszkolne. Grupa II zaprezentowała piosenkę pt.: „Kolorowe liście”, grupa V „Jesienny taniec”, grupa III „Kolorowa jesień”, grupa I „Zła pogoda”, grupa VII „Jesień”, grupa IV „Idzie jesień”, grupa VI „Już owoców pełen kosz”. Po wysłuchaniu wszystkich występów pani Jesień zaprosiła wszystkich obecnych na jesienną dyskotekę.

 


26.10.2017r.
dzieci z koła teatralnego - Karolina Falkowska  i Krystian Obuchowski pod kierunkiem p. Agnieszki Zdanuczyk i p. Grażyny Danielczyk wzięły udział w XIII Festiwalu Piosenki Jesiennej zorganizowanym w Przedszkolu Samorządowym Nr 51 zdobywając nagrody. Dzieciom serdecznie gratulujemy!

         


 


26.10.2017r.
dzieci uczestniczyły w audycji muzycznej pt. "Koziołek Matołek i muzyczne niespodzianki". Audycja muzyczna w formie opowieści, Koziołek Matołek wędruje po nieznanej mu dotąd krainie, w której napotyka na niespodzianki muzyczne. Przy tej okazji zapoznaje dzieci z pojęciami muzycznymi, wartościami nut, pauzami.
 


25.10.2017r. w grupie I „Krasnoludki” odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”. Najmłodsze przedszkolaki w naszym przedszkolu po raz pierwszy wystąpiły przed publicznością, jaką byli ich rodzice i znajomi domownicy oraz pani dyrektor. Maluchy w poczet społeczności przedszkola wprowadziły starszaki z grupy VI „Muszelki” pod kierunkiem pani Grażynki. Starszaki zaśpiewały dwie piosenki, „Bo nasze przedszkole to jedna rodzina” oraz „Konwaliowy Zakątek”.  Maluchy pod kierunkiem pani Agnieszki, Ani i Bożenki przygotowały zaproszonym gościom mały występ artystyczny. Zaśpiewały kilka piosenek m.in. „My jesteśmy krasnoludki”, wyrecytowały wierszyki m.in.: „Mam trzy lata”, „Słonko” i „Kto misiowi urwał ucho?”, zatańczyły taniec „Nie chcę Cię znać” oraz zagrały na instrumentach do piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”. Następnie pani dyrektor magicznym ołówkiem podeszła do każdego przedszkolaka i poprzez przyłożenie do ramienia ołówka przyjęła nowe dzieci w poczet przedszkola. Potem pani Agnieszka i pani Ania rozdały dzieciom dyplomy i małe niespodzianki w postaci prezentów.

Życzymy naszym nowym przedszkolakom samych radosnych chwil w naszym przedszkolu i poznawania i odkrywania otaczającego świata oraz zawiązania nowych przyjaźni J


 


23.10.2017 r. w grupie Tygrysków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt.: „Jesienny las wita nas”. Zajęcia były podzielone na dwie części: pierwsza edukacyjna odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie przez magiczny tunel przeniosła wszystkich uczestników do lasu. Rodzice wraz z dziećmi rozwiązywali zadania wyznaczone przez leśne zwierzęta m.in. : zagadki, zadania matematyczne, zabawy i pląsy muzyczne. W części plastycznej zadaniem było stworzyć jesienne drzewo za pomocą różnych środków: ziemniaczanych stempli, farb, pasteli, bibuły. Efekt działań można oglądać w galerii Tygrysków.
 


22.10.2017r. grupa „Króliczków”
miała przyjemność gościć mamę Antosi. Dzieci zaśpiewały piosenkę „ Jesienne liście” połączoną z interpretacją taneczną. Pani Katarzyna Maras przeczytała dzieciom bajkę „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Bajka bardzo znana , ale zawsze wzbudza wielkie emocje i jest uważnie słuchana przez dzieci zwłaszcza,  kiedy z książki wydobywają się czarodziejskie dźwięki po naciśnięciu odpowiedniego guziczka. Na zakończenie każde dziecko otrzymało do domu zaczarowane jabłuszko – owoce to zdrowie. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy.


 


20.10.2017r. grupa „Króliczków”
gościła mamę Alicji. Pani Agnieszka Rogowska przeczytała dzieciom bajkę z książki „Świat bajek Disneya” pt. „Miłość zwycięża wszystko” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. W bajce w rolę Robin Hooda wcielił się lis, a w rolę pięknej Marianny lisica. Bajka opowiadał o pięknym uczuciu - miłości, która potrafi pokonać czas, odległość i przeszkody. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.


 


20.10.17r. grupę VII oraz grupę III odwiedziła mama Adasia z grupy VII. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” p. Anna przeczytała przedszkolakom książkę pt.: „Listy od Feliksa” autorstwa Annette Langen i Constanza Dropp. Sympatyczne ilustracje, prawdziwe listy oraz ciekawa historia Królika Feliksa sprawiły, że dzieci  z wielkim zaangażowaniem słuchały historii czytanej przez mamę Adasia. Serdecznie dziękujemy za prezentację tak wspaniałej, pełnej wątków edukacyjnych książki i zapraszamy ponownie.


 


19.10.2017 r. grupę Tygrysków odwiedziła pani Zula Brzezińska ze stowarzyszenia Ptaki Polskie. Opowiadała nam o ptasich zwyczajach, zachowaniach oraz ciekawostkach związanych z ich życiem. Dzieci poznały nowe gatunki ptaków, a także dowiedziały się jak należy pomagać w okresie jesienno-zimowym. Nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiej akcji „Jestem na pTAK”. Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.


 


13.10.2017r. grupę „Króliczków”
odwiedziła mama Michaliny. Dzieci powitały mamę piosenką. Pani Karolina Wyrzykowska zabrała dzieci w podróż pociągiem i przeczytała bajkę „ Kicia Kocia w pociągu” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Wspólnie z Kicią obejrzały wyposażenie przedziału w pociągu jak również gościły w wagonie restauracyjnym. Na zakończenie otrzymały karteczki z trudnym zadaniem do wykonania związane z treścią wysłuchanej bajki. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.


 


09.2017r - 10.2017r. w ostatnim czasie grupa Tygrysków gościła mamę Mikołaja i Joachima w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Pani Beata przeczytała dwie bajki, m.in. „Mieszkamy w książce” autor Willes Mo. Jest to niestandardowa dziecięca lektura, która pozwala wejść w interakcje autor-czytelnik. Dzieci czuły się, jak w teatrze.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” grupę VII „Tygryski” odwiedził również pan Wojciech, tata Jeremiasza. Nasz gość przeczytał dzieciom pięknie ilustrowane książeczki syna, m.in.: „Szkoła jazdy Szymka”, „Koparka Marka”, „Karetka Mietka”, „Motocykl policyjny Franka”, „Zosia bawi się w sklep”.

Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy ponownie.
 


28.09.2017r. grupę „Króliczków” odwiedziła mama Izy p. Agnieszka Pawłowska.
Dzieci powitały mamę piosenką i wierszem. Pani Agnieszka przyniosła „ Złotą księgę bajek” z której przeczytała dzieciom jedną z wielu znajdujących się tam bajek pt. „ Pierwsze spotkanie” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Dzieci poznały przygody dziewczynki o imieniu Masza, która była bardzo ciekawska i czasami trochę niegrzeczna. Wędrując przez las poznała mieszkańców, a zwłaszcza doszło do pierwszego spotkania z wielkim niedźwiedziem. Na zakończenie dzieci dostały do pokolorowania ilustrację głównej bohaterki.


 


27.09.2017r. grupę „Króliczków
odwiedziła mama Oli p. Marta Żukowska. Dzieci powitały mamę piosenką „Jestem małym przedszkolakiem”. Pani Marta przeczytała dzieciom bajkę pt. „Alicja w krainie czarów” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Dzieci poznały przygody dziewczynki o imieniu Alicja, która podczas snu spotkała w krainie czarów Białego Króliczka, Różowego Kota, Kapelusznika i przeżyła mnóstwo ciekawych przygód. Na zakończenie dzieci dostały od mamy  do pokolorowania ilustracje Alicji i Białego Królika. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.


 


25.09.2017r. przedszkolaki obejrzały spektakl w wykonaniu Teatru Conieco pt. "Znów na zamku w Bajaderze". Spektakl o tym, że spryt i odwaga pomagają rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy. W bajce zaangażowane były dzieci z widowni (grały role dam i rycerzy).


 


21.09.2017r. Przedszkole Samorządowe Nr 79 „Konwaliowy Zakątek” gościło Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej z Supraśla
. Pani leśnik Ewa i pan ornitolog Adam w magiczny sposób przenieśli naszych Przedszkolaków w świat przyrody. Dzieci dowiedziały się, jakie zmiany zachodzą jesienią w ekosystemie leśnym, który ptak najgłośniej śpiewa, a który ma najdłuższe skrzydła. Wyjaśniła się też sprawa wiewiórki - wbrew mylnemu myśleniu, wiewiórka nie mieszka w dziupli, lecz w gnieździe. Na koniec mogliśmy posłuchać dźwięków znanych i mniej znanych ptaków. Wszystkim dzieciom, jak również kadrze pedagogicznej podobały się warsztaty, toteż miejmy nadzieję, że nie będzie to ostatnie spotkanie.


 


20.09.2017r. obchodziliśmy ogólnopolski DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
. W tym dniu w przedszkolu było bardzo uroczyście.  Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka - a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu drobne upominki. 


 


19.09.2017r.
dwie grupy starszaków - V i VI - pojechały na wycieczkę do Galerii Sleńdzińskich. Było to pierwsze spotkanie ze sztuką w ramach podjętej współpracy edukacyjnej. Dzieci zapoznały się  historią rodu Sleńdzińskich, z warsztatem polskiego malarza i rzeźbiarza Ludomira Sleńdzińskiego. Z uwagą słuchały opowieści  naszej przewodniczki, miały okazję bezpośredniego kontaktu z dziełami malarza. Poznały wiele pojęć związanych ze sztuką oraz pewne tajniki powstawania dzieł malarskich. Bogatsze o nowe doświadczenia, zadowolone wróciły do przedszkola. Kolejne spotkanie ze sztuką w muzeum, przed nami. 
 


18.09.2017r. obchodziliśmy Święto najmłodszych - Dzień Przedszkolaka -  pod hasłem „Przedszkolaki lubią bajki”. Tego dnia nasze przedszkolaki spotkały się na Stadionie Miejskim z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, który przede wszystkim złożył dzieciom życzenia.

"– Życzę wszystkim dzieciom i ich opiekunom, żeby wszystkie dni w roku były tak radosne, jak ten dzisiejszy. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zbudować tradycję obchodzenia tego święta w Białymstoku."

W trakcie spotkania nie zabrakło wspólnego odśpiewania Hymnu Przedszkolaka oraz zabaw i gier sportowych. Prezydent Tadeusz Truskolaski przeczytał dzieciom „Balladę o uprzejmym rycerzu”. Odpowiedział także na ciekawe pytania najmłodszych. Dzieci pytały prezydenta m.in. o to jaki sport uprawia, czy umie pływać, co najbardziej lubi w Białymstoku?
 


„Nie ma śmieci – są surowce” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska 2017, której celem była zmiana postrzegania odpadów jako "śmieci", czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Dlatego sprzątanie poprzedzone było zajęciami dotyczącymi segregowania odpadów komunalnych i recyklingu.
18.09.2017r. wszystkie grupy z naszego przedszkola wyruszyły na poszukiwanie śmieci w najbliższym środowisku. Do akcji przyłączyły się nawet "maluszki". Wszystkie zapełnione worki złożono w wyznaczonym miejscu zbiórki z którego zostały odebrane. Akcja ta uświadomiła dzieciom, że rzeczy, często uważane za niepotrzebne, w rzeczywistości mogą stać się wartościowymi surowcami, które po przetworzeniu mogą być użyte do produkcji różnych wartościowych przedmiotów.


 


21.09.2017r.
Wakacje minęły, a nowy rok szkolny powitały dzieci z grupy V- "Delfinki" odwiedzając osiedlową bibliotekę. Pani bibliotekarka oprowadziła nas po bibliotece, zapoznała z bogatym księgozbiorem i zachęciła do częstego odwiedzania i korzystania z sług bibliotecznych. Z miłą chęcią znowu tam wrócimy.
 


29 – 31.08.2017r.
dzieci trzy letnie po raz pierwszy stały się przedszkolakami. Po opieka rodziców wzięły udział w dniach adaptacyjnych przygotowanych przez panią Agnieszkę i panią Anię.

       W pierwszym dniu miały okazję poznać swoje panie – panią Anię, Agnieszkę grupa I, Beatkę – grupa VII i Małgosię grupa II, salę, rozkład pomieszczeń w placówce. W sali gimnastycznej uczestniczyły w zabawach z tunelem i chustą animacyjną. Rodzice mieli okazje przypomnieć sobie zabawy z ich dzieciństwa bawiąc się wraz z pociechami m.in. „Baloniku nasz malutki” i „Stary niedźwiedź”. Zajęcia zakończyły zabawy dowolne w Sali i rysowanie kredkami.

       W drugim dniu adaptacyjnym wszyscy ochoczo bawili się na Sali gimnastycznej Bum, Bum Rurkami przy dźwiękach muzyki. Rytmiczne stukanie słychać było w całym przedszkolu. Zajęcia urozmaiciły wierszyki o tematyce sportowej umieszczone na planszach, do których dzieci wykonywały ćwiczenia gimnastyczne. Atrakcja był również tor przeszkód dla uczestników. Każdy starał się jak najlepiej wykonywać polecenia prowadzących. Zajęcia w sali zakończyły się ozdabianiem balonów, które dzieci zabrały ze sobą do domu. Panie zapoznały dzieci i rodziców z przedszkolnym placem zabaw. Dzieci z wielką radością bawiły się zabawkami w piaskownicy i na bujakach oraz korzystały ze zjeżdżalni.

    Trzeci dzień adaptacyjny przedszkolaki po swobodnej zabawie w sali przedszkolnej spędziły na placu zabaw, gdzie mogły m.in. wykazać się zdolnościami plastycznymi rysując kolorowa kredą na chodniku. Poznały zasady bezpiecznego pobytu na podwórku oraz rozmieszczenie sprzętu terenowego. Pod opieka dorosłych miały okazję wypróbować zjeżdżalnię, lokomotywę i bujaki oraz pobawić się w piaskownicy. Najwięcej radości dzieciom sprawiła pogoń za mydlanymi bańkami. Na zakończenie każdy mały uczestnik dni adaptacyjnych otrzymał pamiątkową plakietkę z logo przedszkola.